redakce: Internetová výstav bonsají a suiseki - technické pokyny pro zhotovení fotografií

Bez kvalitních obrázků vašich stromů a kamenů se neobejdeme, přinášíme proto pár užitečných rad, jak na to!
11.04.2021  přečteno: 364x,  kat.:bonsaje

Pokud si chceme užít naplno prezentaci bonsají a suiseki na internetu, musíme mít k dispozici co nejkvalitnější obrázky.

Abychom předešli zbytečným dohadům o tom, co stačí a co ne, vytvořili jsme jednoduchý STANDART, který se dá dodržet bez problémů i doma na zahradě nebo v bonsajové dílně. A o co jde?

 Provizorni, ale plne funkcni, amaterske fotostudio.

1. fotografovat budeme jen stromy a kameny, žádná aranžmá (viz ukázkové snímky níže)! Strom v misce, kaskády na stolku, který se pak ořízne. Snad jen u malých bonsají stolek nevadí...

2. kolem exponátu ponechávejte do všech stran nějaké to místo, neprovádějte žádné ořezy! Ty uděláme až u nás ve studiu, kdy bonsaje i suiseki "naformátujeme" na jednotnou velikost.

3. fotit je třeba na barevně jednotné pozadí, podobně jako při studiové práci. Použít se dá balící papír, netkaná textilie (použijte více vrstev, jenom jedna prosvítá) a nebo barevně neutrální zeď. Ideální je tzv. nekonečné pozadí jako na fotografii, vyhneme se nepříjemným předělům stolu a zdi, které většinou "jdou" tím nejméně vhodným místem.

4. stromy i kameny foťte ve stínu nebo za oblačného počasí. Výzvy k fotografování za plného slunce jsou dobré pro krajináře, nám ve snímku vytvoří nepěkné rušivé stíny.

5. použít se dá jakýkoliv fotoaparát i mobil, ale pozor! Blesk je možné aktivovat jen za předpokladu, že máte k dispozici nějaký difuzor, jinak máme opět co do činění s ostrými stíny. A rozlišení nastavte na maximum. U světlého pozadí je také potřeba pracovat s korekcí expozice, přidává se směrem do plusu.

6. jestli to jen trochu jde, použijte stativ a nebo postavte aparát na nějakou podložku a zapněte samospoušť. Běhat kolem stromu s mobilem a za "pochodu" fotit jeden obrázek za druhým s tím, že to nějak vyjde je blbost. Většinou bude vše rozmazané.

7. obrázků udělejte raději víc a pak si jeden vyberte. Jinak s ním nic nedělejte, není většího zoufalství, než se snažit "srovnat" fotku, kterou někdo v dobré víře "ladil" na starém, nekalibrovaném monitoru!

8. Ke každému exponátu připište: ČESKÝ NEBO LATINSKÝ NÁZEV STROMU, u suiseki KATEGORII. Dále JMÉNO MAJITELE A ROZMĚRY. U bonsají stačí výška, u suiseki délka x šířka x výška. A dobré bude i místo nálezu.

9. Stromy i kameny připravte tak, jako byste s nimi šli na klasickou výstavu. Žádné pletí, výměnu misek či úpravu větví na počítači provádět nemůžeme!

10. pokud budete něco potřebovat, volejte 602 840 237. Rádi potřebné rady doplníme...

11. fotografie s popisem přijímáme zásadně mailem (společenské sítě obrázky nehezky komprimují) na adrese redakce@bonsai-dnes.cz

12. výstavy se mohou zúčastnit všichni zájemci z České i Slovenské republiky, a pokud někdo z ciziny dokáže "přelouskat tyto řádky", zahraničním vystavovatelům se nebráníme...

Ukazka amaterskych fotografii pro potreby internetove vystavy.

CO BUDE DÁL?

Výstava se bude konat od 1. června 2021 po dobu jednoho měsíce, tj. do 30. června 2021. Fotografie bychom rádi měli v redakci do 20. května 2021. Každý vystavovatel může přihlásit 6 exponátů (bonsaje a suiseki dohromady), místa ve výstavním sále je dost :). Takže: dejte stromy a kameny dohromady, v klidu je vyfotografujte a pošlete k nám!

O co se "hraje"?

Především o to, že se dokážeme i v této nelehké době vyhecovat, vstát z gaučů či křesel a zase něco dělat. A pokud se nemůžeme sejít ve výstavním sále nebo hale, udělejme si výstavu alespoň na internetu. Možná, že na ní uvidíte více exponátů než v reálu, protože tady opravdu, ale opravdu, místem omezováni nejsme!

V současné době jednáme se sponzory, kterým se tento nápad líbí, a tak věříme, že nejlepší stromy i suiseki (hodnotit budou zahraniční osobnosti), získají hodnotné ceny!

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 7     poslední: 01.05.21 13:02
    

  Výborne !!!  vlado kamocsai12.04.21 11:33
 > Re: Výborne !!!  Homola23.04.21 13:40
  Češtinářské okénko  Tomáš David28.04.21 09:10
 > Re: Češtinářské okénko  m kolacia28.04.21 22:52
 >> Re: Češtinářské okénko  Tomáš David29.04.21 18:41
 >>> Re: Češtinářské okénko  m kolacia30.04.21 16:46
 >>>> Re: Češtinářské okénko  Tomáš David01.05.21 13:02

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2021 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů