Tomáš Homola: Bonsaje v RHS Wisley

Nemůžeme cestovat v reálu, tak se za krásami bonsají a zahrad vydejme alespoň prostřednictvím reportáží...
13.05.2020  přečteno: 385x,  kat.:bonsaje

Park Královské zahradnické společnosti (RHS) ve Wisley nedaleko Londýna je obdobou nám známější Kew, který již byl v magazínu Bonsaje a zahrady dvakrát představen jeho čtenářům. Kromě srovnatelných atrakcí ale přináší něco zajímavého i pro pěstitele bonsají. Bonsai Walk (volně přeloženo jako Bonsajová promenáda) se nachází nedaleko Rock garden (Skalkové zahrady) , která je rovněž inspirací pro pěstitele okrasných a tvarovaných keřů a stromků, doplněných kameny, potůčky a malými vodopády.

Bonsai walk samotná je expozicí partnera zahrady, pana Petera Chana, světoznámého anglického pěstitele a provozovatele Herons Bonsai centra. I o jeho centru již se mohli čtenáři magazínu Bonsaje a japonské zahrady dovědět podrobnější informace v jedné z reportáží v minulém roce. Na třicet bonsají, vystavených v Bonsai Walk expozici je autorským dílem Petera Chana a jeho týmu.

Vystaveny jsou zde v koridoru, tvořeném stříhanými koniferami bonsaje venkovní, postavené vždy samostatně na dřevěných podstavcích. Jsou zde rostliny evropské a samozřejmě nechybí ani „klasika“ jihovýchodní Asie. Jednotlivá stání s bonsajemi jsou prokládána uměleckými díly, vyrobenými převážně z kovu. Vstup do areálu Bonsai Walk střeží aranžmá s atributy tradičních japonských zahrad - ornamentální strom a kamenná lucerna. Rostliny byly koncem srpna loňského roku, kdy jsem RHS navštívil až na dva případy v dobré kondici, jakkoliv samozřejmě nejsou pod dohledem Petera Chana a jeho zaměstnanců každý den.

Nakonec, posuďte sami.

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 3     poslední: 18.05.20 10:15
    

  Poděkování do jižních Čech panu Homolovi ...  vladimir touš16.05.20 09:26
 > Re: Poděkování do jižních Čech panu Homolovi ...  Homola16.05.20 14:40
  Paráda, jako bychom tam byli z...  Anonym18.05.20 10:15

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2020 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů