Josef Valuch: Zahrada Bonsai Centra Muzea Isabelia

Pokud nemáte možnost do Starého Města zajet osobně, jistě vás potěší více jak stovka fotografií z letošního jara. Věřte, je na co se dívat...
12.06.2019  přečteno: 615x,  kat.:bonsaje

Nejprve fotografie, následně info o zahradě...

Bonsai centrum a muzeum pana Josefa Valucha patří na naší bonsajové scéně mezi nepřehlédnutelné dominanty. Nachází se ve Starém Městě u Uherského Hradiště a kromě nádherných a pečlivě udržovaných bonsají láká pěstitele a milovníky zahrad budovaných v japonském stylu také zajímavými obchodními nabídkami, k nimž neodmyslitelně patří i nejrůznější akce se slevami.

Zahrada je krásná celoročně, ale na jaře, popř. i na podzim si naši pozornost zaslouží dvojnásob.

A jak vznikla? Pojďme se vrátit o notný kus v čase zpátky a zavzpomínejme spolu s Ing. Arch. Josefem Hajduchem, který u zrodu této realizace stál:

„Někdy v roce 1996 mne Josef Valuch požádal o zpracování studie na parčík s čajovým altánkem na ploše, která vznikla po několika zdemolovaných domcích v centru Starého Města. Tuto plochu nabídlo vedení města k pronájmu s tím, že zde bude vystavěn menší komerčně využívaný objekt. Už při zpracovávání studie se původní altánek o půdorysu 3x3 metry začal rozrůstat do všech stran a požadované funkce se začaly kumulovat. Stavební povolení pak bylo vydáno již na stavbu objektu v dnešní velikosti, ale až v průběhu stavby se rozšiřovalo o objekty další – skleník, sklady a samozřejmě i původně zamýšlený čajový altánek.

Přes postupný vývoj názorů na velikost a účel stavby byla spolupráce s majitelem při tvorbě projektu a vlastní realizaci inspirativní a podnětná. Neustále hýřil novými a novými nápady a mně často nezbylo než si s ním vyměnit roli a jako zahradník tu „rozbujelou bonsai“ prořezávat a zaštipovat.

Architektonický záměr byl ovlivněn především umístěním stavby. Staré Město bylo jedním z center Velké Moravy a „duch historie“ je zde cítit na každém kroku. Místo stavby je v kompozičním ohnisku os několika cest a tvoří dominantu vjezdu do Starého Města. Dále kompozici ovlivnila i snaha projevit účel stavby, zahradnické centrum s prodejnou bonsají a budoucí bonsai muzeum, v jejím výrazu.

Kompozice celého areálu vychází jakoby z centrální rotundy, od které se ve spirále odvíjí stavební objekty soudobé architektury. Prostory mezi stavbami se „otvírají“ od intenzivních venkovních výstavních ploch přes asijskou zahradu až k volnější parkové úpravě podél ulice Huštěnovská.

Na tvorbě venkovních ploch se nejvýrazněji podílel pan profesor Zdeněk Hrdlička se svou paní, doktorkou Věnou Hrdličkovou. Zahrada, kterou pan profesor navrhl, propojila částečně historizující stavbu s dřevěnou palisádou s dnešním Starým Městem prostřednictvím citlivě řešeného přírodního detailu. Pana profesora práce zaujala natolik, že neodolal a přes vysoký věk sám vytyčoval trasy chodníků a pokládal „klíčové“ kameny. Bohužel se dokončení zahrady a celého areálu nedožil a při slavnostním otevření v roce 2000 tak pronesla milé úvodní slovo jeho paní, Dr. Věna Hrdličková. Ta také dala nově zrozené zahradě název „Zahrada přitlumené elegance“ a vytvořila její logo.

Při vlastní stavbě zahradnického centra jsme se snažili používat především přírodní materiály jako kámen, dřevo a keramiku s důrazem na detaily. Oživením a ozvláštněním centrální stavby jsou vitráže v oknech, vyrobené podle výtvarného návrhu akademického malíře Tomáše Měšťánka. Ten se při jejich tvorbě inspiroval motivy z kůry kmenů starých stromů. Vitráže tak přesně zapadají do celkové filozofie centra, kdy v interiéru navozují slavnostní atmosféru jednacího místa v mezipatře rotundy a při večerní procházce po břehu jezírka či při posezení v čajovém altánku připomínají svou vyváženou barevností čínské lampiony.

Podobné zajímavosti můžeme nalézt i v zahradě. Atypická břidličná skalka připomíná čínského draka, celá zahrada je „protkána“ balvany s andezitem z nedalekých Bílých Karpat a na jedné ze střešních zahrad je skalka z vápence. Najdeme zde rovněž široký sortiment miniaturních skalniček, rododendrony či starou hrušku, která neustoupila, jak bývá často zvykem, nové zástavbě, ale je do zahrady citlivě začleněna.

Prodejní centrum, které je otevřeno zhruba od poloviny roku 2000, se specializuje na bonsaje a všechno, co s nimi souvisí: nářadí, substráty, hnojiva a především bonsajové misky. Tento sortiment zboží pak doplňuje nabídka archivních vín. V podkroví rotundy se nachází archiv bonsajových misek a projekční centrum. Řada zákazníků sem však nepřichází jen za nákupy a inspirací. Často jenom opatrně „nasávají“ atmosféru vyzařující z letitých bonsají a kultivované zahrady a klidní svou mysl.

Závěrem přinášíme slova majitele zahrady pana Josefa Valucha: „Pro všechny zájemce jsme otevřeni nejen výhodnou pracovní dobou, ale i srdcem. Abychom se navzájem obohacovali o nové poznatky, vítáme inspirativní nápady, dotazy, problémy a zkušenosti týkající se pěstování, tvarování a ošetřování nejen bonsají, ale i dřevin v zahradách. K bonsajím patří misky nejrůznějších tvarů i velikostí, naše nabídka se tedy snaží být originální a rozmanitá. Vaše nápady týkající se tvarů a designu bonsai misek pro nás budou vítanou inspirací.“

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 2     poslední: 16.06.19 12:33
    

  Isabelia  Bohus13.06.19 08:47
 > Re: Isabelia  Homola16.06.19 12:33

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2021 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů