redakce: Tvarované stromy z produkce Jiřího Ševčíka – představení sortimentu

Další informace pro zájemce o netradiční rostliny do zahrad nejen japonského typu...
16.06.2017  přečteno: 583x,  kat.:zahradní tvorba

Tvarované stromy tak, jak je můžete vidět na obrázku, dělám zhruba 14 let. Začalo to tím, že jsem si zakoupil dvouleté sazenice borovic a na produkční plantáž jich vysázel zhruba 1000 kusů. Všechny jsem ale netvaroval, spolu s kolegou jsme z nich vybrali asi stovku. Jednalo se hlavně o ty, které nebyly hlediska standardů v pořádku a tudíž se nehodili pro přímý prodej nebo na vánoční stromky.

S těmito jedinci jsme začali následně pracovat a prováděli klasické zaštipování, vyvazování, vyřezávání nepotřebných větví či zakracování svící. Z toho co uvádím již asi vyplývá, že prezentované stromy jsou staré něco kolem 15 let.

Co se týče druhů, mohu zájemcům o tvarované stromy nejen do zahrad asijského typu nabídnout hlavně borovice. Jedná se o Pinus sylvestris, Pinus nigra nebo Pinus uncinata. A protože mě zajímají i novinky, zkouším různé variety borovice černé nebo Pinus parviflora či Pinus mugo. Kromě borovic u nás najdete také několik habrů nebo netradičně tvarované javory babyka.

Z hlediska prodejního sortimentu máme k dispozici tři kusy tvarovaných habrů, pět kusů Pinus nigra a kolem šedesáti až sedmdesáti kusů Pinus sylvestris.

Co se týče práce s tvarovanými rostlinami, je důležité zdůraznit, že každé dva roky všechny stromy pomocí speciálního vyzvedávacího školkařského stroje vyjmeme z půdy, upravíme kořeny a zase je zasadíme zpátky. A proč to děláme? Základem úspěchu pěstování tvarovaných stromů do zahrad je kompaktní kořenový systém, který se tímto způsobem velice dobře utváří. Po opětovném zasazení do země stromy důkladně zalijeme aby nedošlo kde hydratačnímu šoku a následně pohnojíme. Kromě NPK na jaře hnojíme ještě i na podzim, kdy aplikujeme hořkou sůl. Dále pak rostliny pravidelnými postřiky chráníme proti savému a žravému hmyzu, hlavně proti mšicím a zapomenout nesmíme ani na sypavku či jiné houbové choroby.

Mezi nejdůležitější práce s tvarovanými borovicemi patří redukce nově narostlých svící, kterou provádíme v okamžiku, kdy se začínají objevovat mladé jehličky. Krácení neprovádíme prsty (při takovém množství stromů to ani nejde), ale používáme speciální nůžky na sklizeň hroznů, kdy vystřihujeme jednotlivé výhony tak, aby nedocházelo k poškození okolních jehlic. Do konce vegetace pak s borovicemi z hlediska řezu zelené hmoty již v podstatě nepracujeme, pouze několikrát do roka plantáž procházím a výhony, které se objeví náhodou nebo jsme zapomněli zakrátit či vyrazí ze spících pupenů, redukuji. Zároveň jsou vystříhávány všechny větévky, které rostou z polštářů směrem dolů.

Poslední prací, která se dělá těsně před zimou, je probírka starých jehlic, jež začínají žloutnout a z vyzrálého dřeva pomalu samovolně opadávají.


Důležitou informací pro potenciální zájemce o naše stromy je i to, že během roku stromy z volné půdy nevyzvedáváme a tudíž neprodáváme. To je možné buďto na jaře, nebo až počátkem září, tedy na konci vegetačního období. Neznamená to ale, že k nám nemůžete přijet, tvarované stromy si prohlédnout a třeba i zarezervovat. Rádi se Vám o ně do podzimu postaráme!

Kontakt: prohlídka školky se stromy po domluvě na telefonu 606 650 193, ing. Jiří Ševčík.

Web: www.zahradysevcik.cz
E-mail: jiri-sevcik@post.cz

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 2     poslední: 25.07.17 22:01
    

  Foto listnáčů  Hojda21.06.17 15:51
 > Re: Foto listnáčů  Ševčík25.07.17 22:01

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2021 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů