Šárka Doležalová: Mykorhizní houby pomáhají i rostlinám v japonských zahradách

Produkty společnosti Symbiom jsou užitečné nejen pro pěstitelé bonsají, ale i pro milovníky zahrad v japonském stylu.
08.05.2017  přečteno: 390x,  kat.:zahradní tvorba

O tom, že přípravky s mykorhizními symbiotickými houbami do zahrad budovaných v japonském stylu patří, se mohou přesvědčit návštěvníci Botanické zahrady v Praze-Tróji. Stromy zde sázené jsou v rámci dlouhodobé spolupráce společnosti Symbiom a Botanické zahrady ošetřovány mykorhizními přípravky.

Pokud bychom si i my chtěli v naší zahradě japonského typu pomoci ke kvalitnějším rostlinám, můžeme po vzoru pražských zahradníků používat preparáty východočeské firmy Symbiom. Je ale potřeba rozlišovat, zda je chceme aplikovat k rostlinám již vysazeným anebo k těm, které teprve sázet budeme. I u skupiny již vysazených stromů a keřů totiž musíme zajistit, aby se přípravek dostal ke kořenům, kam z hlediska své podstaty a účinnosti patří. Způsob, jak ho na dané místo dopravit, je velice jednoduchý. Stačí udělat po obvodu koruny nějakým delším a silnějším kolíkem dostatečné množství děr a do těch pak aplikovat produkt buď v sypké nebo tekuté formě.

   Výsadba borovice v japonské zahradě BZ Praha - Trója

U rostlin, které koření mělce, pak můžeme pomocí hrábí nebo motyčky opatrně odhrabat horní vrstvu zeminy, až narazíme na vrchní část kořenové soustavy. Na tu pak příslušný přípravek nasypeme nebo nalijeme. Při zjišťování počtu aplikačních děr vycházíme z jednoduché úměry. Podle návodu zjistíme, kolik gramů nebo mililitrů přípravku k dané rostlině přijde a toto množství pak rozpočítáme na počet děr. Ty je ale potřeba udělat tak daleko od sebe, abychom rovnoměrně pokryly celý obvod koruny.

Při sázení nových stromů a keřů je aplikace přípravků ještě jednodušší. Kořeny případně kořenový bal namáčíme do připravené směsi a sázíme do výsadbových děr. Druhá možnost je mykorhizní přípravek sypat před výsadbou přímo pod kořeny rostlin.

Zatímco při klasické aplikaci mykorhizních preparátů během výsadby uvidíme účinnost Ectovitu, Symbivitu nebo Rhodovitu zhruba za 4 – 5 týdnů, je v případě až dodatečného použití doba k zaznamenání viditelného účinku zcela logicky delší. Neznamená to ale, že by byla aplikace provedena špatně, v podstatě jde o to, že uvedeným způsobem nemůžeme ošetřit celý povrch kořenového balu jako při sázení. A navíc je potřeba rozlišit dřeviny mělce a hluboce kořenící. Účinky dodatečně aplikovaného přípravku s mykorhizními houbami budou dříve vidět např. u vřesovce, který má kořenový bal skoro na povrchu, než u stromů s kůlovitými kořeny, které se nachází ve větší houbce.

  Přípravky společnosti Symbiom do zahrady

Jistě zajímavé bude i doporučení o počtu aplikací. První bychom měli naplánovat na dobu, kdy se půda otepluje, rozmrzá a rostliny startují do nové vegetace (duben – květen). Je to z toho důvodu, že je aktivita kořenového systému v tomto čase nejsilnější a jemné vlášení okamžitě přípravek zpracuje. Podzimní aplikace je vhodná především tehdy, pokud sázíme do zahrady nové stromy a keře, ale doporučujeme výsadbu provést nejdéle do první poloviny listopadu.

Věřte, že mykorhiza Vaší japonské zahradě pomůže a její účinností budete mile překvapeni.

Více na www.symbiom.cz

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 0
    

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2021 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů