Petr Kotyza: Mykorhiza – účinný pomocník pro pěstování bonsají

Chystáte se pomalu na jarní přesazování bonsají? Pak by vás mohly zajímat následující informace!
23.02.2017  přečteno: 303x,  kat.:bonsaje

Mykorhiza je charakterizována jako symbiotické soužití hub s kořeny vyšších rostlin. Dlouhou dobu byl její vliv na správný růst a vývoj bylin, stromů či keřů podceňován, nakonec se ale ukazuje, že 70-90% všech rostlin je tzv. mykorhizních. To znamená, že mají na svých kořenech symbiotickou houbu, která s daným druhem žije v dlouhodobém partnerském vztahu. Princip mykorhizy je založen na jednoduché spolupráci.

Rostlina dodává houbě uhlíkaté látky (tzv. energetické zdroje) potřebné pro její růst, houba zas na oplátku rostlině vodu a v ní rozpuštěné minerální látky. Prakticky to znamená, že symbiotická houba navyšuje díky svému rozsáhlému myceliu absorpční plochu kořenového systému rostlin, a to až 700x.

  Podoba ošetřených a neošetřených rostlin  Podoba kořenového balu borovic  Rozdíl ve kvalitě mladých rostlin borovice lesní. Vlevo kontrola, vpravo ošetřeno Ectovitem  Ukázka kvality kořenového balu, která nepotřebuje komentáře

Běžný způsob pěstování bez aplikace mykorhitických preparátů vypadá tak, že rostlina čerpá vodu a živiny pouze z malého objemu půdy. Tento stav je dán chudší kořenovou sítí, která dosáhne jenom do určité vzdálenosti. Za její hranicí je pak půda nestabilní a mnohdy i eroduje. Zároveň platí, že velká část výživy po rozpuštění ve vodě prosakuje půdou v důsledku nevyužití rostlinou a dostává se do spodních vod, které znečišťuje. Pokud dopřejeme hospodářským plodinám a nebo i okrasným rostlinám (bonsaje nevyjímaje) některý z přípravků firmy Symbiom, situace se radikálně zlepší. Zvětšení absorpčního povrchu kořenového systému má za následek to, že rostliny mohou přijímat lépe a ve větší míře nejen vodu a živiny, ale houbová vlákna zajišťují také větší biologickou aktivitu a stabilitu okolní půdy.

Mykorhitické houby dělíme na tři typy, a sice arbuskulární mykorhizu, ektomykorhizu a erikoidní mykorhizu

Pro pěstitele bonsají na trhu najdeme tři mykorhizní produkty: SYMBIVIT, ECTOVIT a RHODOVIT.

Symbivit obsahuje šest různých druhů endomykorhizních hub, které pomáhají lepšímu růstu a následné odolnosti miniatur v miskách. Je vhodný nejen pro javory, jasany, olše, skalníky, túje, cypřiše nebo jalovce, ale i pro pokojové bonsaje. Jedná se o sypký materiál, který se aplikuje při přesazování přímo na ostříhaný kořenový bal, protože jen tak je zajištěna nejlepší startovací pozice pro osídlení kořenů mykorhizou. Jedno balení vystačí na zhruba 10 středně velkých bonsají a nejúčinnějším způsobem aplikace je skutečně přímé přisypání přípravku ke kořenům. Druhou možnost využijeme u rostlin, jimž zrovna neměníme substrát. Tady postupujeme tak, že dřevěným kolíkem vyhloubíme na povrchu balu hlubší jamky a do nich nasypeme přípravek tak, aby se dostal přímo ke kořenům. Mykorhizní houby dávkujeme v poměru cca 15 g na litr substrátu nebo kořenového balu (velikost odhadneme) a dobré je vědět i to, že tímto přípravkem nelze předávkovat. Poslední možnost, kterou ale moc nedoporučujeme, je smíchat při přesazování přípravek ve stanoveném poměru se zeminou, do které následně sázíme. Pokud substrát hned spotřebujeme, je vše v pořádku, v případě delšího skladování ale musíme zajistit jak suchou zeminu, tak i prostředí, protože ve vlhku spory vyklíčí a nenajdou-li kořen vhodný ke kolonizaci, zahynou.

EctovitRhodovitSymbivit

Druhým přípravkem je Ectovit, který má nejen odlišný způsob aplikace, ale i jinak vypadá. Jedná se o tzv. tekuté mycelium hub, které se ke kořenům bonsaje aplikuje pomocí přiložené injekční stříkačky. Uzavřený plastový sáček obsahuje šest druhů ektomykorhizních hub, které miniaturním stromkům v miskách pomáhají v lepším vývoji. I když ani v tomto případě není nutné dodržet naprosto přesné dávkování, doporučujeme 5 ml substance na odhadem asi 0,5 litru kořenového balu. Tento přípravek je vhodný zejména pro borovice, buky, cedry, duby, habry, bonsaje z jedlí, lípy, modříny nebo smrky.

Posledním preparátem, určeným výhradně pro azalky nebo rododendrony, je Rhodovit. Na trh je dodáván opět v podobě tekutého mycelia hub a podle stejného schématu jako u Ectovitu ho ke kořenům aplikujeme stříkačkou. Obsahuje tři druhy ericoidních mykorhizních hub, které pomáhají lepšímu růstu, nakvétání i celkovému vývoji vápnostřežných bonsají.

Na závěr našeho povídání je třeba zdůraznit, že pěstování bonsají je z hlediska časté výměny substrátu, práce s kořeny, možného vymývání celého balu, stresů z neodpovídající péče či umístění stromků v omezených podmínkách malé misky poměrně specifické. Proto jsme přesvědčeni, že přípravky, které jsou v této reportáži prezentovány, poslouží k tomu, aby rostlinám pomohly vytvořit kvalitní kořenový systém. Ten je totiž základem pěstitelského úspěchu. A pokud přípravky s mykorhizními houbami pomohou několikasetnásobně navýšit absorpční povrch, jistě se to projeví také v růstu nadzemní hmoty. Její přítomnost nám pak dává možnost s bonsajemi pracovat, tvarovat je a upravovat do podob, které jsme si naplánovali.

Ing. Petr Kotyza, www.symbiom.cz

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 0
    

  

Kontakty: redakce: Jan Stropnický, Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2018 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek Prodej domu v japonském stylu   House in japanese style for sale