Ivan Macháček, Milan Karpíšek: Ohlédnutí za EBA – ESA Convention a Noelanders Trophy 2017

Fotoreportáž z únorového dění v Belgii...
12.02.2017  přečteno: 463x,  kat.:bonsaje

Jak už bylo avizováno, výroční výstava EBA ( Evropská Bonsajová Asociace ) – ESA ( Evropská Suiseki Asociace) se letos konala společně s 18. Noelanders Trophy počátkem února v Belgickém Genku.

Společnou výstavu navštívilo zhruba 15 000 návštěvníků, aby shlédli více jak 240 exponátů z celé bonsajové Evropy včetně 6 stromů z České republiky, které na výstavu nominovala ČBA. Úroveň exponátů byla opět velmi vysoká. Ceny za nejlepší vystavené stromy v sekci EBA si odesli Cindy Verstraeten ( Belgie), Mauro Stemberger (Itálie) a Bruno Wijman (Holandsko). V sekci Noelanders Trophy pak nejvíce bodovali Bonsai Museum Alcobendas (Španělsko) a Xavier Massanet (Španělsko).

Akce byla precizně organizována, díky čemuž byl program a cíle bezezbytku naplněny. Své místo zde měla i prodejní plocha, kde se o přízeň zájemců ucházelo více jak 80 prodejců. Největší zastoupení zde měli prodejci bonsajové keramiky – bylo jich více jak 50. Stánky a prodejní místa byly velmi vkusně aranžovány a také díky tomu mohl přechod z prodejní plochy do výstavního prostoru vypadat celkem přirozeně.

V rámci akce proběhla tradiční Soutěž Nových Talentů (NTC) za účasti 14 vítězů národních NTC zemí organizovaných v EBA. Soutěžící pracovali po dobu 4 hodin na identickém rostlinném materiálu – Jupinerus chinensis čínské provenience. Reprezentant ČBA – loňský vítěz NTC v rámci výroční výstavy ČBA v Kroměříži , Jiří Haupt si v silné konkurenci vedl velmi dobře a byl mnoha návštěvníky hodnocen jako jeden z nejlepších. Nakonec mu byla ve fiktivním pořadí přisouzena 4. příčka. To je samozřejmě obrovský úspěch jak pro Jiřího, tak i pro ČBA. Vítězem NTC 2017 se stal Ital Paul Calaianni , o kterém jistě brzy zase uslyšíme.

Demonstrace tvarování rostlin probíhaly v přilehlém kinosále s kapacitou kolem 800 diváků. Troufám si tvrdit , že tento sál byl trvale přinejmenším z poloviny zaplněn, většinou však zde byla volná místa pouze v horní polovině šikmého hlediště. O pozornost diváků po oba dny usilovala čtveřice protagonistů: David Bonavente (Španělsko), Mitsuo Matsuda (Japonsko), Daisaku Nomoto (Japonsko) a Salvatore Liporace (Itálie). Předmětem tvarování byly krásné a staré rostliny tisu a borovice.

Nedílnou součástí akce pak byly schůze orgánů EBA: RTM ( Round Table Meeting) a AGM (Assembly General Meeting). Účastníky těchto schůzí jsou členové výboru EBA a delegáti členských organizací EBA. Jedná se hlavně o financích, aktivitách, plánech a směřování EBA do dalších období. Kromě „povinných“ položek těchto schůzí se letos konala i volba výboru EBA. S potěšením konstatuji, že Václav Novák byl opět zvolen do výboru jako vicepresident EBA pro nadcházející období . Novým presidentem EBA se stal Marc Noelanders, novým členem výboru je Pierre Bedes z Francie. Dosavadní president EBA pan Reg Bolton po 14 letech z funkce odstoupil. Jeho práce a přínos byly účastníky jednání vysoce oceněny.

V rámci schůzí bylo potvrzeno konání EBA –ESA výroční výstavy roku 2018 v Arco – Itálie ( květen 2018). Místo a termín konání této události pro rok 2019 není zatím stanoveno. Členské země EBA byly vyzvány , aby zvážily situaci, možnosti a ochotu kandidovat.

Ivan Macháček - delegát EBA za ČBA , únor 2017

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 0
    

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2020 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů