Hana Smětáková: Cypřišek Lawsonův provoní vaši zahradu

Hledáte zajímavé tvarované rostliny pro vaši okrasnou nebo japonskou zahradu? Jeden typ pro vás máme!
28.09.2016  přečteno: 587x,  kat.:zahradní tvorba

Přemýšlíte, který strom by nejvíce vynikl ve vaší okrasné zahradě? Za zvážení stoprocentně stojí cypřišek Lawsonův, s nímž vás blíže seznámí následující řádky. Tato rostlina disponuje krásně aromatickým dřevem, díky kterému se postará o omamně provoněný vzduch.

Původ cypřišku

Zabrusme nejprve krátce do zeměpisu a řekněme si, odkud tato dřevina pochází. Za její rodiště lze považovat západní část USA, konkrétně Kalifornii a Oregon. Cypřišek Lawsonův zde roste v lesích a společnost mu vytvářejí převážně borovice a jedle. Jedná se o stálezelený jehličnan, který na první pohled poznáte díky své modrozelené barvě a výšce až 20 metrů.

Jak již bylo v úvodu článku nastíněno, je pro tento strom typické aromatické dřevo. To se dříve hojně využívalo jako léčivá droga. Jelikož dřevo lze považovat opravdu za kvalitní, vyváželo se z USA nejčastěji do Japonska. Tamější zpracovatelé jej poté využívali ke stavbě svatyň, chrámů a lodí.

V roce 1983 byl v Holandsku objeven kultivar Ivonne. Ten se liší barvou jehlic, oproti původnímu druhu je má totiž žlutozelené. V našich podmínkách je kultivar schopný dosáhnout výšky až 5 metrů.

 Cypřišek Lawsonův, Chamaecyparis lawsoniana´Ivonne´

Jak cypřišek pěstovat

Pokud se rozhodnete k pořízení kultivaru, jistě se vyplatí předem znát některé pěstovací zásady. Především myslete na slunné stanoviště. Vyhýbejte se výsadbě na často větraná místa. Při silných mrazech se rozhodně vyplatí dřevinu přikrýt geotextilií, abyste ji ochránili před ostrými paprsky ranního slunce.

Kam jej umístit v zahradě

Tato otázka je již poslední, na kterou je vhodné před nákupem znát odpověď. Skvěle vynikne v těsné blízkosti budovy, u vstupu nebo u terasy. Perfektně snáší tvarování, a proto si z kultivaru můžete vykouzlit i ohromující bonsaj.

Pro více informací navštivte web www.okrasne-stromy.cz

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 2     poslední: 29.09.16 17:35
    

  Jsou ve vaší akci také nějaké ...  Melichar28.09.16 19:40
 > Re: Jsou ve vaší akci také nějaké ...  Daniel Vlach29.09.16 17:35

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2021 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů