K. Šerák a T. Homola: Výstava ikebany a kaligrafie ve Velešíně

Reportáž z akce, kterou můžete na jihu Čech navštívit až do pátka 18. září...
16.09.2015  přečteno: 268x,  kat.:ostatní

Výstava kaligrafií a ikebany Adriany Craig – Rayjaku

Výstavu v galerii Jakub, nacházející se v srdci malebného náměstí jihočeského městečka jsem navštívil s jedním ze svých přátel, výtvarníkem Petrem Heřmanem v sobotu 12. září dopoledne.

Fotografie byly pořízeny Táňou a Karlem Šerákovými den předtím, tedy po týdnu výstavy. To píší proto, abych vysvětlil okolnosti stavu některých aranžmá ikebany, která z důvodů „proměny všeho živého v čase“ nebyla již po týdnu prezentace zcela „čerstvá“.

I tak ale bylo na co se dívat. Vystaveny byl jak kaligrafie rámované (paspartované), tak i klasické kakedžiku, tedy vertikálně zavěšené písmomalířské texty v provedení kandži a hiragana. Vedle stavů lidské mysli a citů zde nechyběly pro Japonce tak důležité přírodní motivy a písmomalby tradičních japonských básní a filosofických mouder.
Inspirativní byla rovněž aranžmá „cesty květin“.

Jako sběratele suiseki mne samozřejmě nemohlo nenapadnout přemýšlet o aranžování kamenů ve vystavených suibanech, za jejichž existenci vděčí svět „kamenářů“ právě umění ikebany. Nicméně, na této výstavě suibany vhodně doplňovaly vkusně sestavené „pugéty“. A „váza“ z vertikálně postaveného bambusu by v umění suiseki ani použít nešla, stejně jako keramická „šroubovice“.

Dojem ze zhruba třech desítek kaligrafií a deseti aranžmá ikebany umocňovalo svou pokojnou a lidskou mysl tišící atmosférou rustikálně působící prostředí galerie Jakub, podkrovní prostory budovy ze 16. století, s částečně původními stavebními prvky, dřevěnými trámy, zdmi a sgrafitem, které vytvořilo výstavě více než důstojnou atmosféru a charakter.

Text: Tomáš Homola, foto: Karel Šerák

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 2     poslední: 17.09.15 10:45
    

  Díky za reportáž..... vše veli...  Jiří Svačina17.09.15 10:45
  Díky za reportáž..... vše veli...  Jiří Svačina17.09.15 10:45

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2020 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů