Lukáš Pokorný: Jezírkové folie – základ zahradních jezírek

V prvním díle seriálu, který pro náš zpravodajský server bude letos připravovat Lukáš Pokorný, majitel firmy KOI - Farma Shusui, se zaměříme na folie…
10.02.2014  přečteno: 551x,  kat.:ostatní

Jezírkových folií je v dnešní době na trhu poměrně velké množství a pro laika je někdy složité si vybrat tu správnou. A pokud se to podaří, čekají na nás další úskalí. Samozřejmě, že každý prodejce nabízí tu nejlepší a nejvhodnější folii a na úskalí jejího použití záměrně nepoukazuje – mnohdy o nich třeba ani neví a projeví se až při samotné pokládce do jezera.

Za dobu, co se věnuji jezírkům jsem vyzkoušel, viděl a pracoval s několika druhy různých jezírkových izolací a rád bych se s Vámi podělil o mé zkušenosti.

 Ilustrační foto naší práce

Vše začalo když jsem řešil jako student jak udržet vodu ve výkopu jezera (je to již asi 16 nebo 17 let zpět) a jako super nápad se mi jevilo použití nejsilnějšího igelitu spojeného lepící páskou jak jsem tehdy četl v nějakém časopise. Toto řešení bylo nesrovnatelně levnější než originální jezírková folie a vydrželo celých 14 dní…

Poté jsem celé jezero zase rozebral a koupil folii 8 m širokou a 0,5 mm silnou v zahradním centru. V následných dvou letech jsem nakoupil KOI od pana Štěcha, pana Nováka a různých zahraničních prodejců. V souhrnu asi přes 100 000 korun. A jednou v zimě jsem zjistil, že pod ledem není žádná voda, jen spousta mrtvých ryb. Folie v hloubce téměř 1,5 m pod hladinou totiž zkřehla a popraskala.

Následně sem použil na místě svařovanou folii Fatra 1,5 mm kterou jsem již v té době uměl svařovat, ale ani ta nebyla nesmrtelná. V době kdy jsem jezero na 2 roky úplně opustil a stal se z něj do poloviny napuštěný komáří ráj plný spadaného listí, se zde usadil jakýsi živočich jež v místě hladiny po celém obvodu obnažené folie vyvrtal, nebo z poloviny vyvrtal, stovky (možná tisíce) drobných dírek cca 1 až 2 mm v průměru. Osobně tuto skutečnost přisuzuji jednomu broučkovi o jehož výskytu ve vzdálenosti 1 m od jezírka vím. Po opravě přeplátováním a dopuštění do správné hladiny kde je folie kryta kameny se již žádné další náznaky porušení folie neprojevují .

Během svých cest po jezírkách v ČR i zahraničí jsem viděl daleko odvážnější způsoby izolace jako například zakrývací tkanou autoplachtou nebo gumotextilní autoplachtou z kamionu, popř. malé, ale složité jezírko s extrémními sklady přebytečné folie, jež při vytažení byla asi 3x větší než výsledné množství té svařované. Také se mi do paměti vryla jezírka z šedé střešní folie s potiskem výrobce.

Při rozhodování o tom jakou folii použít, je třeba zvážit několik aspektů

a) jak průzračnou vodu v jezírku plánujete mít, b) jak moc se chcete o folii v jezeru starat , c) kolik peněz chcete na izolaci vyčlenit.

Pokud plánujete velice čirou vodu, je následně nesmyslné se skrz ní dívat na přehyby a sklady folie. Je tedy rozumnější nechat folii detailně vyvařit tak, aby přiléhala k celému povrchu výkopu

Pokud chcete mít čirou vodu a jste ochotni folii občas vyčistit, můžete si dopřát luxus v podobě světlejších tyrkysových folií, jež vodu krásně rozzáří a jsou příjemné jak pro koupací jezírka,tak i pro nádrže určené výhradně k chovu Koi. Zde totiž krása ryb vynikne více, než nad antracitovou či černou barvou.

 Ilustrační foto naší práce

V otázce financí vychází folie odborně svařená v místě výkopu s eliminací překladů pro jezero nad 100 m2 levněji než hotová plachta. Je třeba si totiž uvědomit, že 10 m2 folie o síle 1,5 mm váží něco málo pod 20 kg a pro manipulaci s více jak 100 m2 je tak už potřeba opravdu hodně lidí nebo mechanizace. A to nezmiňuji fakt, že do složitějších tvarů je pak napínání folie extrémně náročné a nebezpečné. Několikrát jsem byl přizván na opravu při pokládce poničené plachty, několikrát jsem opravoval myšmi prokousané sklady folie a několikrát jsem řešil i kořeny roztržený svár nevhodně umístěného bambusu či rákosu.

Technologie svařování folie do jezírka je v podstatě jednoduchá, ale trvá pár let, než člověk najde svůj grif a naučí se pracovat v extrémních situacích. Rovný svár na rovném podkladu udělá každý, ale ostrý roh v místě spojení opěrné zdi, jílu a podkladového písku v prudkém letním slunci s na 50°C rozžhavenou folií už každý nezvládne. Je proto důležité neustále udržovat konstantní teplotu folie na obou styčných plochách mezi neroztavením a spálením, protože ač se svár může jevit jako v pořádku, není-li í proveden dobře, většinou do 2 let povolí.

Hodně důležité je i jezírkové krejčovství. To nabádá dobře si promyslet kudy vést správně dlouhé pásy folie přes výkop, aby došlo k minimalizaci prořezu a odpadu, co nejmenšímu počtu svárů a co největší přilnavosti a okopírování terénu. Rovněž je důležité svařit folii tak aby se po napuštění sama dostatečně vypnula a nezůstaly na ní ani malé faldy.

Závěrem bych vám rád popřál šťastnou ruku při výběru té vaší hydroizolace i izolatéra. A pokud budete potřebovat, budu se vám snažit být nápomocen.

Lukáš Pokorný, 774 261 615, www.koifarma.cz
nebo www.facebook.com/realizacezahradnichjezirek

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 14     poslední: 08.08.16 23:00
    

        seřadit chronologicky
  FOLIE  JIŘÍ SVAČINA10.02.14 11:02
 > Re: FOLIE  Matouš10.02.14 12:14
 >> Re: FOLIE  Jiří Svačina10.02.14 16:46
 >>> Re: FOLIE  Lukáš12.02.14 01:08
  Vážený pane. Možná jsme si pře...  Jiří Svačina10.02.14 16:39
  ZBYTEČNÉ ČTENÍ  m kolacia10.02.14 21:35
 > Re: ZBYTEČNÉ ČTENÍ  12308.08.16 23:00
  folie Fatra  Marek PIšl11.02.14 19:40
 > Re: folie Fatra  Lukáš11.02.14 22:59
 >> Re: folie Fatra  Marek Pišl12.02.14 10:34
  folie  Jiří Svačina13.02.14 14:38
 > Re: folie  Marek Pišl14.02.14 07:38
  materiál  m kolacia13.02.14 15:54
  prasknutí folie v ploše pod vodou  Jiří Svačina26.02.14 07:52

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2020 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů