Ing. František Žoček: Kamenolom Javorka - kameny z červeného pískovce pro Váš dům i zahradu

Sháníte krásný a levný přírodní kámen? Nabízíme vám výrobky z pískovce, který je v Evropě jedinečný svou červeno-růžovou kresbou a v jiných lokalitách než u nás se nevyskytuje!
03.12.2013  přečteno: 893x,  kat.:zahradní tvorba

Bělohradský pískovec pochází z druhohor a původně byl žlutý. Ve třetihorách, zhruba před čtyřmi miliony let, jím ale prošlo čedičové magma, se kterým se do něho dostaly i oxidy železa, které napomohly vzniku jeho ojedinělé barvy. V lokalitě Lázně Bělohrad se tento naprosto výjimečný pískovec (jinde u nás a ani v Evropě se s ním nesetkáte) těží od 17. století a vždy se používal jen v této části republiky. V současné době se ale díky exkluzivní červeno-růžovo-fialové kresbě a červenavému nádechu základní barvy šíří tyto kameny čím dál tím více do moderních zahrad v celé ČR, asijské realizace nevyjímaje. Z hlediska základních vlastností se jedná o materiál, který je mrazuvzdorný a splňuje veškeré parametry pro použití v klimatických podmínkách našeho pásma.

V nabídce pro zahradní realizace máme celou řadu prvků, které začínají na běžném skalkovém kameni. Dále můžeme nabídnout nejrůznější dlažby, opracovaný kámen na zídky, popř. na stavbu obvodových plotových zdí či altánů. Zdící materiál může mít nejrůznější povrchovou úpravu podobně jako obklady, které rozlišujeme na formátované (řezané) nebo přírodní. Podobný stav je pak možné najít i v nabídce zahradní a terasové dlažby. Pro zájemce vyrábíme různá zahradní pítka, studánky, květináče, korýtka, lavičky nebo stojany, které ocení zejména pěstitelé bonsají. Pro ně máme připraveny i nejrůznější typy bonsajových misek, popř. netradiční výrobky, které v sobě spojují v jednom kusu mělkou mísu s různými typy skal, hodících se pro tvorbu dramatických krajinek saikei. Do zahrady v místě odpočinku se pak dají umisťovat i krby, fontány či pískovcové plastiky, a zařízeni jsme také na zakázkovou výrobu.

Pro zájemce o solitérní zahradní kameny je u nás připraveno velké množství exponátů v celkovém rozsahu desítek až stovek tun. Zde je nutné uvést, že pískovec má oproti těžené žule jednu velice dobrou vlastnost, a sice při odlamování z rostlé skály netvoří ostré hrany tak, jako je tomu u těchto kamenů. Už i čerstvě vytěžená hornina vypadá „staře“, protože má jemnější obroušené hrany. Kromě prvků zahradní architektury se Kamenolom Javorka zaměřuje primárně na zdící a obkladový materiál. A protože se jedná o opravdu cennou přírodninu, z odřezků hran a dalších zbytků vyrábíme drobné upomínkové předměty (svícny, koule, plastiky zvířátek).

Prezentovaný červený pískovec je možné použít také na stavbu nejrůznějších zahradních cest, ať již mozaikových, nebo šlapákových. Z hlediska formátu je pak možné získat jak přírodní kameny nepravidelného tvaru, tak i desky, které z materiálu vytěženého v lomu nařežeme. Pokud budeme hovořit o standardní řezané dlažbě, uvádíme tloušťku 5 cm, přírodní kameny nepravidelných tvarů bývají silné od 4 do 15 cm. Síla dlaždice 4 – 5 cm je z hlediska váhy dospělého člověka procházejícího zahradou dostačující, dlažba se ale nesmí kolébat. Proto ji doporučujeme osadit do několika centimetrů silné vrstvy písku, do níž dlažba přesně zapadne. A nebo se dá použít zhutnělý štěrk s pískem, popř. i betonové lože, které se ale využívá většinou jen u mozaikových cest nobedan.

To, jaký osud bude kámen mít, se rozhoduje již poté, co je ze skály vylomen. Pokud se jedná o velký a barevně zajímavý blok, může se použít třeba na zahradní sochu. Jedná-li se o menší útvary, které je možno řezat, vzniká z nich dlažba, obklady, ostění, lampy nebo nádoby. Na tomto místě bych rád zmínil i několik významnějších exponátů, které od nás pocházejí. Jedná se např. o sochu sv. Prokopa, patrona horníků, která stojí před Hornickým muzeem v Ostravě, nebo dvě sochy sv. Anežky České, vytvořené u příležitosti 800. výročí jejího narození. S výrobky z červeného pískovce se můžeme setkat i v cizině (Slovensko, Polsko, Německo, Rakousko), dominantní pro nás export ale není.

V prezentaci červeného pískovce spolupracujeme s agenturou Czech Trade, která velice profesionálním způsobem tuto neobvyklou surovinu včetně výrobků z ní propaguje a nabízí. Má-li zákazník o naše výrobky nebo kameny zájem, najde nás v Lázních Bělohradě. Uvidí zde nejen zázemí firmy a vzorkovnu, ale i kamenolom, kde se surovina těží. Dalo by se říci, že je to místo zrození solitérního kamene nebo zahradního prvku, které je spjato s jeho materiální a duchovní podstatou, což většina návštěvníků dokáže ocenit. I když máme v současné době práce skutečně dostatek, snažíme se o co nejrychlejší uspokojení každého zákazníka, nové objednávky vyřizujeme zhruba do 14 dnů.

Protože je červený pískovec z Lázní Bělohrad skutečně unikátní, je chráněn značkou „Regionální produkt“.

K návštěvě a prohlídce ojedinělého lomu i kamene zve Ing. František Žoček,
www.kamenolomjavorka.cz

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 2     poslední: 25.03.14 19:47
    

  krásný kámen, ale bohužel nekoupitelný  Lukáš12.02.14 00:21
  tak už se povedlo  Lukáš25.03.14 19:47

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2021 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů