Tomáš Homola : Proměny jedné zahrady

Všechny zahrady se mění a my některé z nich můžeme sledovat...
15.11.2013  přečteno: 1366x,  kat.:zahradní tvorba

Každý z nás chce mít kousek od sebe svůj vlastní kousek přírody. Pro někoho jsou jím bonsaje, pro jiného suiseki, odvážnější z nás se pustí do budování zahrady, která, v různé míře autentičnosti , připomíná přírodu, resp. část přirozené krajiny.

Nepochybně v tomto duchu přistupují k utváření „toho svého kousku“ i Táňa a Karel Šerákovi v Neplachově, malé vísce na jihu Čech. Ač budují svou zahradu relativně krátký čas, nelze jí upřít její osobitý charakter, formovaný estetickým cítěním Táni a Karla.

 Ukázková fota ze zahrady

Není vůbec nutné, snažit se tuto zahradu nějak striktně kategorizovat. Stejně jako ostatní díla svého druhu je to zahrada česká, kdy se její autoři nechali inspirovat zahradami japonskými. Je ale nutné dodat, že nejen po stránce vizuální, ale také v rovině pokusu o harmonické obrazy předloh reálné krajiny.

Jednotlivé prvky zahrady se zde nalézají jak ve správné pozici, tak i množství. Přesně v duchu záměru a pocitů autorů realizace. Jako na dokonalé tušomalbě na shikishi, nebo v aranžmá tokonomy, tvoří použité prvky harmonický celek s prázdnými prostory.

Samotné kameny, bezesporu samostatná kapitola realizace této zahrady, použité při jejím budování, jsou svědectvím jednotnosti světa, nedělitelnosti jeho součástí, provázanosti prvků a jednotlivých jevů v něm. K jejich nalezení totiž primárně vedl Karla zájem o umění suiseki, snaha najít vhodné kameny během dlouhotrvajících toulek přírodou. Nejen po stránce vizuální, u tvarů a forem, ale i v rovině splynutí člověka s přírodou. Není jistě dílem náhody, že se kameny, použité při budování zahrady v Neplachově, díky svému blízkému, jihočeskému původu svými tvary a charakterem v naprosté většině nevymykají rázu krajiny jižních Čech. V tomto ohledu zahrada bezesporu naplňuje japonský přístup k zahradní architektuře.

V zahradě je myslím dobře naplněn i prvek proměny v čase, ročním období, kdy její živé součásti, rostliny, nabídnou člověku, kterého obklopují, vždy nové pohledy a vjemy. V těchto, podzimních dnech zahrada svým návštěvníkům ukazuje, že je živoucím celkem, naplňuje estetický ideál wabi, prostřednictvím vyjádření decentní melancholie nad plynoucím časem…

Podzimní slunce a chladný závan větru.
Vše přichází a odchází.

Jsem rád, že mohu zahradu manželů Šerákových spolu s ostatními přáteli často navštěvovat. Vždy se na tuto návštěvu těším, na to, že uvidím něco nového. Nového, co je mi zároveň známé a blízké…

www.serak-suiseki.com
www.serak-suiseki.wbs.cz/na-statku.html

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 6     poslední: 19.11.13 18:15
    

  pěkné  čestmír sosnovec15.11.13 12:52
  hezké obrázky  Jiří Svačina15.11.13 15:48
  Článek o proměnách zahrady byc...  Marek18.11.13 11:58
 > Re: Článek o proměnách zahrady byc...  Homola18.11.13 14:43
  proměny...  Jiří Svačina19.11.13 09:32
 > Re: proměny...  Homola19.11.13 18:15

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2021 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů