T. Homola: Tanseki Skalice 2013 - reportáž z akce

Informace o sobotní výpravě na zajímavou jihočeskou lokalitu...
27.08.2013  přečteno: 577x,  kat.:suiseki

Druhý letošní společný tanseki členů ČAS a příznivců umění suiseki proběhl v sobotu, dne 24. 8. 2013.

Celá akce začala na statku manželů Šerákových, kde měli její účastníci možnost, prohlédnout si jejich někdejší venkovský statek. Kromě jedné z nejvydařenějších realizací karesansui v tuzemsku, budované již třetím rokem, je na úhledně upraveném dvorku stavení k vidění také sbírka bonsají, převážně tzv. autorských, doplňkovek š'tak'sa a kamenů ze všech možných koutů Čech, Evropy, ale také Asie.

Budoucí suiseki jsou tu několik let intenzivně přelévány vodou a vystaveny slunečnímu záření. Tímto přirozeným způsobem stárnou a stávají se tak vhodnými pro využití ve tvorbě suiseki. Kromě laskavého a zaujatého Karlova výkladu se účastníkům dostalo i vydatného a chutného pohoštění od jeho ženy Táni. Karel s Táňou pozvali účastníky akce samozřejmě také do vnitřních prostor jejich prostě a vkusně zařízeného domku. Na svém notebooku Karel prezentoval internetové stránky, které využívá pro svou inspiraci v suiseki tvorbě.

Po přibližně 2 hodinách pobytu u Šerákových se účastníci dohodli, že vyrazí na hlavní cíl setkání, na řeku. Oproti původnímu plánu se po obědě "Kung Pao" v Týně n. V. zastavili k tanseki na Bílinském potoce na vltavotýnsku. Na tomto nalezišti jsou sice kameny světlejší, u nichž nelze docílit stejně dramatického výrazu jako třeba u exemplářů z řeky Skalice, jsou ale zajímavé svým tvarem a povrchem, mohou nalézat uplatnění v zahradní tvorbě (viz. statek manželů Šerákových), nebo také při realizaci krajinek typu saikei, těch, ve kterých dominují právě kameny..

Na přibližně 150 meterch toku strávili sběratelé necelou hodinu. Pak už následoval hlavní bod sobotního programu - návštěva řeky Skalice na písecku. Naleziště již bylo prezentováno v jednom z čísel časopisu Bonsaje a japonské zahrady a suiseki z této lokality byly prezentovány Karlem Šerákem na mnoha výstavách. V případě této lokality se jedná o jedno z nejlepších nalezišť kamenů pro suiseki v České republice. Kameny vhodné kvality, šedé až černé barvy jsou nalézány jak ve tvarech krajinných (sansui-kei-seki), tak také v siluetách objektových (keisho-ishi). I zde je vhodné, zaměřit se při sběru na břehy a šelfy. Řeka samotná je pak inspirací pro lidi, sepjaté s přírodou, ve které nalézají inspiraci pro vztah k okolnímu světu. Účastníci tanseki se na Skalici pohybovali na zhruba půlkilometrovém úseku až k soutoku s řekou Lomnicí, které je rovněž sběratelskou lokalitou, byť zde již jsou kameny poněkud jiných vlastností, dle mého soudu někdy z pohledu využití pro suiseki poněkud problematické. Po přibližně dvou hodinách na Skalici
ukončili sběratelé své vydařené setkání kávou v nedaleké vísce...

Osobně bych chtěl poděkovat všem zúčastněným, především pak manželům Šerákovým, za dobře strávený, pohodový a inspirativní den, v kruhu kamarádů. Věřím, že podobné akce budou ve stejném duchu a skupině pokračovat i v následujícíh letech.

Další fotografie jsou od autorů Táni Šerákové a Milady Dlouhé

Tomáš Homola, generální sekretář ČAS

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 3     poslední: 28.08.13 19:02
    

  Přijel jsem, Viděl jsem. Našel jsem.  Josef Šporer28.08.13 16:29
 > Re: Přijel jsem, Viděl jsem. Našel jsem.  Homola28.08.13 18:43
  Pěkné potoky - říčky - šutry. ...  Jiří Svačina28.08.13 19:02

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2020 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů