Daniel Klásek: Je libo trochu čaje?

Půvabné čajové příslušenství udělá radost každému, kdo v chladných zimních měsících rád relaxuje u šálku dobrého čaje...
17.02.2013  přečteno: 288x,  kat.:ostatní

Inspirujte se v Japonsku, kde se čaj pije už víc než tisíc let, zjistěte si něco málo o rituálech vašich přátel nebo příbuzných a vyberte pro ně vhodný čajový set. Těm, kteří rádi pijí čaj sami z velkého poháru, bude dělat společnost zlatá nebo modrá geisha. Kdo rád pozve na čaj přátele, ocení nápaditou japonskou konvičku kjúsú, ze které během pár minut rozlije do malých šálků hned několik nálevů.

Golden geisha

Zlatá geisha s paraplíčkem vám bude dělat společnost při popíjení nejznámějšího japonského čaje sencha. V roztomilé kovové dóze zůstane sypaný čaj dlouho bezpečně uchován. Při přípravě zalijeme dvě čajové lžičky čaje vodou zchladlou na 75°C a necháme louhovat asi minutu. Sítko z poháru vyndáme a rozvinuté lístky si můžeme schovat pro další dva nálevy. Kdo pije sám velké množství čaje, ocení, jak dlouho dvoustěnný porcelánový termopohár s víčkem udrží nápoj teplý. Po vzoru Japonců můžeme k čaji podávat sladkosti, například čokoládky s mletým zeleným čajem matcha.

Čajový set zahrnuje dvoustěnný porcelánový termopohár (350 ml) s víčkem a kovovým sítkem, kovovou čajovou dózu, japonský zelený čaj sencha (100 g) a deset čokoládek s mletým čajem matcha a křupavými lístky zeleného čaje.

Geisha setGeisha setGeisha setGeisha setKjusu konvičkaKjusu_konvickaKjusu_konvickaKjusu_konvickaSenchados set na cestyŽlutý šálekŽlutý šálek

Blue geisha

Zatímco zlatá geisha se drží tradice, ta modrá s vějířem je o něco hravější, a tak v dóze tentokrát najdete japonský čaj genmaicha pro ty, kteří se nebojí novinek. Kdo má rád lehce pražené aroma, směs čajových lístků s rýží genmai a mletým čajem matcha si zamiluje. Dvě malé čajové lžičky opět zalijeme vodou zchladlou až na 70°C a první nálev louhujeme necelou minutu, zatímco ty další ještě kratší dobu. Povzbuzující mletý čaj matcha s vysokým obsahem vitaminů a antioxidantů najdeme i v japonských zelených čokoládkách, které jsou součástí celého balení.

Čajový set zahrnuje dvoustěnný porcelánový termopohár (350 ml) s víčkem a kovovým sítkem, kovovou čajovou dózu, japonský zelený čaj s praženou rýží genmaicha (100 g) a deset čokoládek s mletým čajem matcha a křupavými lístky zeleného čaje.

Kjúsú konvička

Elegantní konvička kjúsú je ukázkou dokonalého designu – její originální kulatý tvar je zároveň tím nejvhodnějším pro praktickou přípravu zeleného čaje, protože je výsledkem tisícileté tradice japonské čajové kultury. Kjúsú konvičky jsou obvykle velmi malé, protože kvalitní čaj stejně jako espresso nelze připravit ve větším množství. Typický je pro ně boční úchyt, který spíše než obvyklé ucho nebo držadlo připomíná další hubičku. Zatímco vnitřní sítko umožňuje snadnou přípravu mnoha nálevů, díky úchytu je rozlévání rychlé a šarmantní, a tak malé šálky hostů a přátel nezůstanou nikdy prázdné. Konvičky i šálky mohou být zdobené typicky asijskými motivy, jako je bambus nebo kvetoucí třešeň.

Set Senchado

Originálním dárkem je čajový set na cesty Senchado. Speciální čajový servis pro přípravu čaje mimo domov je luxus, který by pod stromečkem rád našel každý milovník kvalitního čaje. Stačí už jenom termoska s horkou vodou a čaj se může jednoduše a přitom elegantně podávat ve vlaku, na horské túře nebo na pikniku. V přenosném košíčku je pod nádhernou barevnou látkou svázanou provázkem uložena konvička a tři šálky, které do sebe zapadají jako matrjoška. Mají tmavou barvu lesklého lilku a jsou zdobené jemným motivem větévky.

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2021 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů