redakce: 13. výstava ČBA - Strom roku 2010 a Suiseki roku 2010

Stejně jako každý rok, i letos vybrala porota nejlepší exponáty výstavy...
13.09.2010  přečteno: 974x,  kat.:bonsaje

Mezinárodní porota ve složení Tóru Suzuki (Japonsko) a Robert Kempinski (USA) ocenila prestižním titulem Strom roku 2010 Pinus mugo Oldřicha Kašpara.

Tuto borovici má Olda ve své sbírce pouhé 3 roky a jedná se o klasickou jamadori ze švýcarských hor, kterou ale sám nevykopal, nýbrž koupil. Odhadované stáří rostliny je přes 200 let! Bonsai je cca 90 cm vysoká, zasazená do čtverhranné misky z Číny. Z hlediska dalšího vývoje se chce její pěstitel zaměřit na zdokonalení obrostu, zjemnění rozvětvení a lepší zpracování partií mrtvého dřeva.

Borovice kleč, Oldřich Kašpar

Prezidet Evropské suiseki asociace Igor Bárta ocenil prestižním titulem Suiseki roku 2010 exponát s názvem Hora s jedním vrcholem Marie Zmrzlé.

Tento kámen má Maruška ve své sbírce 4 roky a pochází z řeky Kamenice. Z hlediska geologického se jedná o horninu s názvem Amfibolit, což je regionálně metamorfovaná hornina vyznačující se střední až hrubou velikostí zrna. Barva horniny bývá nejčastěji zelená až černá. Amfibolit má většinou páskovaný charakter, což způsobuje ukládání vrstev tmavého amfibolu a světlého plagioklasového živce. To bývá nejčastěji důsedek vrstevnatosti původních hornin jako jsou v tomto případě čedičové tufy (zdroj: wikipedia.org).

Dai je letošní a vyrobena je ze dřeva olše. To bylo po vyhlazení mořeno tmavým lihovým mořidlem a následně přelakováno. Kámen má na délku zhruba 30 cm a na spodní straně není opracován!

Hora s jedním vrcholem, Marie Zmrzlá

Oceněným blahopřejeme!

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 1     poslední: 13.09.10 21:27
    

  šutr  Kdysi Hiroshige13.09.10 21:27

  

Kontakty: redakce: Jan Stropnický, Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2019 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů