T. Homola: Setkání sběratelů suiseki v Libčanech - první informace

O víkendu se sešli sběratelé suiseki kromě Prahy také na pravidelné akci v Libčanech
13.09.2010  přečteno: 486x,  kat.:suiseki

Již několik let se každou druhou sobotu v měsíci září scházejí v Bonsai centru Libčany příznivci kamenů suiseki. Další z těchto setkání proběhlo dne 11. 9. 2010 v prostorách libčanského skleníku. Vzdor jiným probíhajícím akcím bylo i tentokráte ve třetí lodi skleníku plno.

Setkání začalo jako obvykle v neformálním duchu, konkrétně losováním kamenů pro účastníky třetího ročníku soutěže ve tvorbě podložek dai. I tentokráte jsou soutěžními kameny obrazové biseki. Do letošního ročníku se přihlásily přibližně dvě desítky soutěžících, včetně těch, kteří již v předcházejících letech dosáhli předních umístění v soutěži. Poté přítomní špičkoví čeští sběratelé představili nové kameny ve svých sbírkách, v různém stavu práce na podložkách a samozřejmě také hotová díla. Zajímavá byla prakticky všechna vystoupení, včetně povídání polského hosta setkání. Největší kámen přivezl vynikající řezbář a všeuměl Olda Muzikant, minisuiseki biseki specialisty Jana Veselého pak zaujaly filigránským provedením podložek dai(ukázky vystoupení sběratelů shlédněte na přiložených videích). K vidění byl i malý kámen z přední japonské suiseki lokality - Kamogawa Ishi.

J. BicanJ. Šnebergr

Významným bodem programu setkání bylo promítání a přednáška českého překladatele, znalce Východní civilizace a umění, cestovatele Michala Vaňhy. Ten přes nepříznivou meterologickou situaci (svítilo slunce) promítl a okomentoval fotografie ze své nedávné cesty do Kjóta. Michal je praktikujícím zenovým laikem a je díky jeho japonskému mistrovi velmi blízko tamní společnosti, se všemi aspekty nejen jejího soudobého života, ale také především jejích historických tradic. Mimo to si u něj mohli zájemci nakoupit svitkové malby, kaligrafie, kolorované tisky, prestižní čínskou keramiku, dřevěné čínské sošky netsuke a další umělecké reálie.

I toto setkání, za které bych rád poděkoval hlavnímu pořadateli, panu Jaroslavu Pišlovi, sobě jako neformálnímu lídrovi ČAS, všem účastníkům a z nich jmenovitě Tomovi Popkovi, který nezištně pomohl při "zahlazování stop", se podle mého názoru povedlo a jeho účastnici se pohodově stráveným sobotním odpolednem pobavili, poučili, ale snad také inspirovali a motivovali ve věci sledování dalšího vývoje umění suiseki v Čechách a na Moravě.

Videa z akce si můžete prohlédnout po kliknutí na následující odkazy:

VIDEO 1
VIDEO 2
VIDEO 3

Fotografie pak najdete na stránkách pořádajícího Bonsai centra Libčany

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 5     poslední: 13.09.10 11:06
    

  K perexu  homola13.09.10 09:18
 > Re: K perexu  Petr Hanus13.09.10 10:14
 >> Re: K perexu  homola13.09.10 10:44
 >>> Re: K perexu  redakce13.09.10 11:02
 >>>> Re: K perexu  homola13.09.10 11:06

  

Kontakty: redakce: Jan Stropnický, Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2019 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů