redakce: 13. výstava ČBA - demo Tóru Suzuki

Ukázka tvarování vzácného japonského hosta
10.09.2010  přečteno: 731x,  kat.:bonsaje

Pro svou ukázku tvarování si japonský mistr vybral dva stromy ze sbírky Č. Sosnovce. Prvním byl jalovec a druhým borovice, obě rostliny pochází z hor.

Jalovec byl již v minulosti tvarován a tak se T. Suzuki rohodl, že předvede úpravy, které dájí rostlině skoro konečný tvar, jež pak bude dále udržován:

Japonský bonsajový mistr T. Suzuki tvaroval celkem dva stromy - jalovec a boroviciJalovecT. Suzuki před tvarovánímProhlídka vrcholuDetail spodní části kmeneT. Suzuki a asistent Č. SosnovecProhlídka korunyZměna náklonuOdříznutí suché, nepotřebné části jalovcePřed drátovánímVyměřování délky drátuDrátování...Výklad dalších postupůDalší drátování a tvarováníVětve dostávají vějířovitý tvarPohled do sálu, kde se tvarovalo...T. Suzuki vysvětlil i základy přiroubování větví na jalovciTak by to mělo vypadatVytváření základní podoby jalovce se neobejde bez správného rozložení větvíPoužití svorky a následné stažení silnějších větví upínacím drátemNa vrcholové části je namalováno, jak by se měla zúžit...Jalovec těsně před dokončenímVytvarovaná bonsai

Naopak na borovici demonstroval T. Suzuki první zásahy, které vedly k vytvoření základního tvaru a podoby stromu:

Mohutná borovice - jamadoriMistr a žák. Tak vzpomíná na měsíce strávené ve škole T. Suzukiho v Japponsku M. Ašenbrenner, který při tvarování borovice asistoval.Základní řež nepotřebných částí rostlinyVytváření džinůPokus o změnu náklonu...Č. Sosnovec ukazuje, která část na rostlině zůstane, zbytek půjde pryčPříprava na drátování...DrátováníMistr přihlíží, asistenti drátují...Tvarování korunyDodatečné odstranění nepotřebné části stromuVýsledek základního tvarování

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 2     poslední: 12.09.10 21:57
    

  Krásné a poučné  Alena12.09.10 19:58
  nevím  m kolacia12.09.10 21:57

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2020 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů