redakce: Soutěž o nejkrásnější zahradu v japonském stylu - zahrada 7

V naší soutěži se kromě větších zahrad objevují i docela malá zákoutí. Jak se vám líbí třeba toto?
01.01.2010  přečteno: 1448x,  kat.:zahradní tvorba

To, co je vidět na fotografiích, není samozřejmě japonská zahrada, ale jen jakýsi asijský koutek. Na ploše 6x4 m jsem ho začínal budovat někdy začátkem devadesátých let v době, kdy nebyl k dispozici prakticky žádný inspirační „mustr“ (kromě knihy manželů Hrdličkových ve francouzštině). Limit znalostí a prostoru je patrný z prvních fotek.(č.1 a 2).

Samozřejmě tam musela být voda (nejprve ve formě oné malé kaluže), nějaké rostliny (Acer palmatum dissectum je tu dodnes), lucerna a (později) studánka. Prostor jsem časem oddělil od ostatní zahrady zídkou.

V rohu byly (původní) cypřišky (č. 3) a zasadil jsem bambusy (Phyllostachys, Pleioblastus, Sasa. Lucerny nebyly na trhu, tak jsem jednu takovou (neuměle) vyrobil z porézní cihly. Podobné to bylo se studánkou odlitou z betonu. Kameny mne vždycky zajímaly, léta jsem je vozil (aniž bych tušil na co je použiji) z nejrozmanitějších míst Jižních Čech.

Brzy jsem zjistil, že Phyllostachys by mi prorostl celým koutem, ne-li ostatní zahradou. Musel tedy, velice pracně, pryč.Stejně tak odpadly cypřišky a nahradily je dva javory.

Časem se konečně objevila i literatura ke studiu, na trhu pak také kamenné asijské prvky. Samozřejmě nejinspirativnější byla ale moje návštěva Japonska, kde se dají vidět i takové miniatury, jaká je na obr. č. 4 (velikost si lze představit z rozměrů plynoměru). Vlivem těchto skutečností jsem kout (samozřejmě vlastními amatérskými silami) radikálně přebudoval: mini jezírko se poněkud zvětšilo, prohloubilo a získalo pramínek tekoucí vody, lucerna se změnila v kamennou a stejně tak ve studánce začala téci voda.

Kout představuje víceméně suchou zahradu se dvěma kamennými kompozicemi. Na samém kraji obdélníku je lavička ke klidnému posezení. A jak celý asijský kout vypadá a jak se vyvíjel, je snad patrné z přiložených fotek.

Zdraví soutěžící č. 7

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 0
    

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2021 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů