redakce: Soutěž o nejkrásnější zahradu v japonském stylu - zahrada 5

Tuto zahradu byste při troše šikovnosti mohli nejen vypátrat, ale i docela dobře navštívít...
28.12.2009  přečteno: 1617x,  kat.:zahradní tvorba

Zahrada, kterou uvidíte na fotografiích se nalézá ve Východočeském kraji a je veřejně přístupná. Úvodem bych chtěl říci, že se nejedná o zahradu ryze japonskou, ale japonským duchem a principy je procítěna. Tato, do jisté míry čajová zahrada, byla kompletně nově založena na začátku léta roku 2006. Proč nově založena? Ona totiž na tomto místě již jednou výsadba proběhla, ale ta byla záhy zničena při přestavbě domu a to hned první zimu. Dochoval se z ní pouze čínský altán a jeden solitérní bez černý. Při druhé výsadbě ještě pevně daný návrh zahrady nebyl. Spíše jsme se domluvili s majiteli a kolegy jak by mohla zahrada vypadat. Společnými silami jsme poté vysázeli větší rostliny a zapustili kameny.

Další osazování a dolaďování detailů probíhalo v průběhu let až dosud mnou. Zahrada má kolem 40m2 a nalézá se ve stinném dvoře městské zástavby. Díky tomu se zde drží o něco chladnější i vlhčí klima a za poměrně krátkou dobu se podařilo vytvořit celkem pěknou patinu. Tomuto prostředí odpovídá i výčet rostlin a dřevin. Převažuje tu množství čínských bambusů trsnatých z rodu Fargesia i výběžkatých z rodu Phillostachis. Dominantní je pečlivě zastříhaný bez černý - Sambucus nigra, mimo jiné jediná původní dřevina v tomto dvoře. Dále stojí za zmínku popínavý Přísavník trojcípý a výčet zástupců mnoha rodů kapradin - Polystichom, Polypodium, Phyllitis, Dryopteris, Athyrium, Asplenium aj. Také tu rostou zástupci travin, např. Lazula nebo Carex a samozřejmě musím zmínit mechy které tu jsou také v hojném zastoupení. Díky této skladbě rostlin a dřevin zahrada doslova hýří odstíny zelené barvy a působí tak velmi klidným a vyrovnaným dojmem.

Samotné aranžmá kamenů s mechovými partiemi by měla symbolizovat čínské čarokrásné pohoří Huang Shan a Wui Shan. Tato středová partie je výhledová a je třeba si ji tak trochu oddělit od okolní zahrady. Použité kameny pocházejí ze Středočeského kraje.

Na závěr bych rád dodal, že zahrada je koncipována tak, aby denně odolávala většímu počtu lidí a přitom plně sloužila svému účelu, aby si zde každý mohl najít prostor pro klidné vychutnání šálku dobrého čaje.

Zdraví soutěžící č. 5

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 2     poslední: 12.03.10 11:40
    

  dotaz  Franta02.03.10 16:20
 > Re: dotaz  Martin O.12.03.10 11:40

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2021 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů