J. Pišl, L. Šebek: Umíte pěstovat Buxus harlandii?

Tento příspěvek jsme zařadili na stránky našeho serveru proto, abychom vyhověli vašim četným dotazům, které se na tuto pokojovku hodně často ptají...
15.11.2009  přečteno: 1949x,  kat.:bonsaje

Buxusy (krušpánky neboli zimostrázy) zná většina pěstitelů bonsají hlavně z oblasti venkovních bonsajových exponátů. Jsou to stálezelené keře nebo stromky s bohatým větvením a vstřícnými listy. Literatura uvádí asi 70 – 80 druhů, jejichž domovem jsou hlavně státy východní Asie, západní Indie nebo střední Ameriky. Pro naše středoevropské klimatické podmínky mají význam pouze dva druhy, a to Buxus microphylla (zimostráz malolistý) a Buxus sempervirens (zimostráz obecný). Jejich pěstování v bonsajové kultuře je popsáno ve většině knih o venkovních bonsajích a nejsou s nimi v podstatě žádné problémy. Bez problému rostou i přezimovávají. A jsou z nich krásné miniatury…

Tolik o běžných venkovních buxusech. Ale víte, že v poslední době se hlavně zásluhou Bonsai centra v Libčanech dostal do naší republiky druh, který se jmenuje Buxus harlandii a který se dá bez větších problémů pěstovat jako pokojová bonsai?

Základní charakteristika

Buxus harlandii (syn. Buxus sinica) patří mezi rostliny, které snáší větší množství slunečního svitu, nepotřebují tolik vody a v zimě je možné je zimovat jak v chladnějším prostředí, tak i na okně panelákového obýváku.

Pokojový zimostráz je stálezelený, robustní, pomalu rostoucí keř s hustou korunou a velmi bohatými, kožovitými a lesklými lístky o velikosti jeden až dva centimetry. Má drobné, nenápadné zelené květy a zajímavou drsnou šedě hnědou kůru, která se u starších exponátů profiluje podobně jako u korkových dubů do zajímavě utvářených lišt. Jako bonsai je Buxus harlandii pěstován dlouhodobě hlavně na Tchajwanu, odkud k nám byl i dovezen.

Nároky na pěstování

V zimním období je tomuto buxusu nejlépe na světlém okně (nevadí ani jižní), v létě je lepší polostín například východně orientovaného okna. Tchajwanský zimostráz snáší velice dobře suchý vzduch, snad jenom přímý a dlouhodobý proud teplého vzduchu od radiátoru topení mu může částečně usušit listovou plochu. Teplota v zimě se může pohybovat v poměrně velikém rozpětí. V rozmezí od 5 do 15 oC hovoříme o tzv. chladném přezimování a buxus (podobně jako třeba granátové jablko) upadá do klidového stavu. V této době jsou jeho přírůstky minimální, což má za následek to, že je rostlina při nástupu do vegetace více kompaktní. Tuto pokojovku ale můžeme zimovat také při 18 – 25 oC. V těchto teplotách pak „harlandii“ roste celé vegetační období včetně zimy, čemuž musíme přizpůsobit nejen zálivku a hnojení, ale i správné světelné podmínky na jeho stanovišti.

Takovouto rostlinu seženete např. v Libčanech, výška 24 cmPro novou podobu bude nutné upravit náklon kmeneKorunu zbavujeme postupně přebytečných větví...Ránu na boku bylo třeba začistitNyní budeme pracovat v koruněL. Šebek při tvarováníNová podoba stromuBuxus po přesazení...A komu nestačí malý strom, může si pořídit větší. Buxus harlandii Radka Štěpána z Českých Budějovic, výška 42 cm

Protože má tato rostlina tužší kožovité listy, je již na první pohled patrné, že se nemusí tak důkladně zalévat. To ale neznamená, že ho můžeme trápit suchem. Vodu doplňujeme až po částečném proschnutí substrátu a zásadně nepřeléváme nebo nenecháváme bonsai tohoto rostlinného druhu trvale stát v podmisce s vodou!

Stejně jako na vodu není Buxus harlandii náročný ani na hnojení. Není důležité, zda používáme pevná nebo kapalná hnojiva, v podstatě mu stačí, jako většině našich bytových bonsají, hnojivo na pokojové rostliny. Od jara do podzimu udává literatura jako nejvhodnější interval přísunu živin dobu 3 – 4 týdnů, v zimě pak podle způsobu přezimování 6 – 8 týdnů. Zajímavá bude pro vlastníky těchto dřevin jistě i zkušenost Igora Bárty, který má několik „našich“ Buxusů ve své sbírce: v zimě vůbec nehnojí, substrát u rostlin udržuje mírně vlhký a teplotu udržuje v rozmezí 3 – 10 °C. Může být ale i nižší, protože Buxus harlandii snáší krátkodobě její pokles až k bodu mrazu! V této době však musí být substrát skoro suchý! Zdužnatělé kořeny ve vlhku a zimě totiž rychle odumírají a stejně jako u sukulentních rostlin vlivem vyšší vlhkosti zeminy zahnívají. Nadzemní část rostliny je na kolísání teploty odolnější, pouze na úpal a suchý vzduch reaguje prosycháním listů.

Protože má pokojový zimostráz snahu intenzivně růst, vyvíjí se mu odpovídajícím způsobem i kořenová soustava. Jelikož má kořenů hodně, doporučuji ho přesazovat každé 2 roky a současně provést asi o 1/3 zakrácení kořenů. Pokud je vaše bonsai v kondici, můžeme kořenový bal zredukovat klidně i na polovinu. Při přesazování ale musíme dát pozor na jednu věc. Buxus harlandii reaguje naprosto zásadně na špatně zapravený substrát mezi kořeny. Tomuto úkonu tedy musíme věnovat trochu pečlivosti, protože příliš velké vzduchové „kapsy“ v substrátu mají za následek uhynutí části kořenů, což se zcela zákonitě projevuje následně i v koruně malého stromku.

Dobrým substrátem pro přesazování je třeba směs akadamy, rašeliny a písku v poměru 2 : 1 : 2, pokojový zimostráz ale snese bez problémů i běžnou zeminu pro bonsaje nebo pokojové rostliny. Na dno misky je dobré dát vždy trochu hrubšího štěrku jako drenáž, která odvede přebytečnou vodu při zálivce.

Zakracovat nově narostlé výhony je možné v podstatě kdykoliv, pouze v zimě se snažíme o to, abychom rostlinu častým řezem nevysilovali. Několik měsíců ke konci starého a na začátku nového roku větévky tedy raději moc nezakracujeme, protože by nám, podobně jako u ostatních pokojovek, narostly dlouhé a slabé výhony s velkými listy, které bychom na jaře z estetických důvodů stejně asi odstranili. V době vegetace pak krátíme nové letorosty v okamžiku, kdy naroste asi 6 – 8 listů a ponecháváme pouze 2 – 3 listy.

Tvarovat můžeme buxusy v podstatě kdykoliv, musíme dát ale pozor na poškození citlivé dekorativní kůry. To se týká hlavně vedení drátu po kmeni při utváření menších bonsají, pro které se tento druh výborně hodí. Silné větve má „harlandii“ díky suchému a křehkému dřevu již málo ohebné, a tak se snažíme pracovat hlavně s mladšími a pružnějšími výhony. V nabídce bonsai center a obchodů s indoor bonsajemi se buxusy tohoto druh nachází stejně jako u nás hlavně v podobě kulovitých nebo oválných korunek, které rostou na silnějším, nahrubo seříznutém krmeni. Podobu bonsaje můžeme buď ponechat a korunu částečně jen prosvětlovat a udržovat přiměřeně velikou k síle kmene, nebo se pokusíme o malé přetvarování, které vám v naší ukázce přinášíme. Buxus harlandii lze také radikálně seřezat do starého dřeva, protože poměrně spolehlivě a ochotně obráží. Hůře ale zaceluje větší rány po řezu.

Zimostráz mohou v bytových podmínkách napadat běžní škůdci, kteří způsobují deformace listů. Pokud je na rostlině objevíme (hlavní sezona savého a žravého hmyzu je, samozřejmě podle průběhu počasí, od května do července), aplikujeme opakovaně postřik doporučený odbornými pracovníky prodejen hobby marketů nebo zahrádkářských potřeb. Deformované části rostliny můžeme při vyšším napadení také odstřihnout a raději ihned spálit. Naše buxusy napadají hlavně mšice, třásněnky a puklice a mladými výhony nepohrdnou ani molice.

Rada na závěr:

Na rozdíl od jiných pokojových bonsají (např. jilmy, fíkusy nebo ptačí zoby, které jsou ozdobné jenom listem) Buxus harlandii hodně kvete. Květy tohoto druhu jsou, jak již bylo popsáno v úvodu reportáže, sice jen nenápadné zelené, je jich však velké množství. A právě v tom bývá velký problém, protože pokud zimostráz silně a dlouho kvete (a to on umí velice dobře), neroste. Může se tak snadno stát, že vám na vaší pokojové bonsaji budou postupně mizet listy a větve budou obaleny jen shluky nevýrazných, často i zaschlých květů. A co dělat, aby se tak nestalo? Pomoc je jednoduchá. Jakmile se začnou na rostlině ve větší míře objevovat květy, vezměte pinzetu a klidně jich i 2/3 vytrhejte. Zimostrázu to neublíží, naopak pomůže. Bude nejen kvést, ale i pěkně přirůstat!

Pěkné Buxusy můžete nakoupit třeba jako vánoční dárek v Bonsai centru Libčany nebo elektronickém shopu www.e-bonsai.cz

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 4     poslední: 15.12.14 21:06
    

  Nedělní chvilka poesie  la carnaval17.11.09 17:37
  Buxusu se nadaří  Adam Fojtík05.02.10 13:02
 > Re: Buxusu se nadaří  marter@seznam.cz08.02.12 21:22
  Dobry den, prosim o radu, nas ...  Lenka15.12.14 21:06

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2020 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů