redakce: Svátek samurajů a oslava jara v japonské zahradě na Olešku

Podívejte se na reportáž z akce, kterou ve své zahradě, vybudované v japonském stylu zahajovali novou sezónu Jaroslava a Václav Wiesnerovi...
26.04.2009  přečteno: 1291x,  kat.:zahradní tvorba

O samotném setkání příznivců japonské kultury, které V. Wiesner připravil na sobotu pro své přátele, informovala s předstihem tisková zpráva, jejímž autorem byl publicista a spisovatel Ondřej Neff:

"Japonská Zahrada nad řekou v Olešku u Prahy bude znovu otevřena pro veřejnost nedaleko Prahy v sobotu 25. dubna ve 14 hodin. V jedinečných zahradách v japonském stylu bude k vidění sezónní výstava bonsají, ikebany, dekorativních kamenů suiseki, závěsných svitků a dalších artefaktů.

Při příležitosti slavnosti vítání jara v Zahradě nad řekou v objektu Bonsai zahrady pana Wiesnera v Březové-Olešku bude vystavena rovněž tematicky vybraná kolekce japonských svitkových obrazů z období konce 19. a první poloviny 20. století ze sbírek Galerie Arcimboldo Oldřicha a Tomáše Hejtmánkových v Praze. Mezi zastoupenými umělci bude například představitel školy nanga Rjůtó Asai (1842-1907) s obrazem Zimní krajiny, Šókó Tanomura (1879-1910) s obrazem Vodopádu, Močizuki Gjókusen (1834-1913) s poetickým obrazem Krajiny s kukačkou a Čikusai Jamašita (1885-1973) s obrazem Divokých hus.

Výstava svým způsobem navazuje na právě probíhající expozici "Japonské vize krajin" v Národní galerii v Praze na zámku Zbraslav. Dobrou zprávou pro milovníky japonského umění a kultury je, že si mohou po ukončení výstavy většinu z exponátů zakoupit.

Oslavou vrcholícího jara budou zejména květinové aranžerie mistryň ikebany, sdružených v Prague Sogetsu Study Group, a čajový obřad pod širým nebem (nodate) v podání představitelů české pobočky čajové školy Urasenke. Ve znamení blížícího se svátku samurajů se ponesou exklusivní ukázky bojových umění - královské disciplíny kjúdó (rituální lukostřelba, Česká asociace japonské lukostřelby kjúdó), ženského bojového umění naginata-dó (boj halapartnou, asociace Naginata Gorenkai), k vidění budou i souboje samurajů v plné zbroji (skupina Gorin). Slavnost pořádají Česko-japonská společnost a Václav Wiesner (Bonsai-zahrada)":


A jak se podařilo obsah této zprávy naplnit, můžete posoudit z následující fotoreportáže:

V sobotu odpoledne bylo krásné slunečné počasí, které do Oleška přilákalo spoustu návštěvníků. Ty krátce po 14 hodině přivítal V. Wiesner. Následně pak předal slovo Robinu Heřmanovi, který uváděl celý odpolední program:

V. Wiesner a R. Heřman zahajují společně akciPřítomna byla i Doc. Věna Hrdličková, první dáma naší bonsajové scényZájemců o japonské umění se sešlo opravdu hodně...

Jako první předvedli své umění lučištníci. Návštěvníci se seznámili nejen s teorií, ale mohli shlédnout i ukázku střelby na teč:

Lučištníci...Luk si vyzkoušela i Hana Kotlářová

Následující část programu seznámila přihlížející s japonským bojovým uměním:

Robin Heřman uvádí ukázky japonských bojových umění

Jako další předvedl své umění v "boji s japonským mečem" Vladimír Hotovec, kterého možná znáte jako autora knihy Cesta srdce, která vyšla v roce 2008:

Cesta meče a Vladimír Hotovec

Mezi nejzajímavější představení sobotního odpoledne patřily zcela jistě ukázky boje japonských samurajů v plné zbroji:

Mezi největší zážitky patřila ukázka boje samurajů...Měč si vyzkoušela i Ljuba KrbováSamuraj v civilu...... a na rautuSe samurajem se nechal fotografovat na památku i Ondřej NeffSpolečné foto bude mít i Ljuba KrbováJaponští válečníci zajímali také děti...

Po krátké přestávce, vyplněné občerstvením u rautových stolů v klubovně, byla pro všechny připravena ukázka čajového obředu:

K programu patřila i ukázka čajového obřadu

Pro milovníky bonsají, suiseki a japonského umění vůbec, připravili pořadatelé výstavu těchto exponátů v prostorách galerie:

Ve výstavních místnostech byly k vidění japonské artefakry, svitkové obrazy a ikebana.

Na vítání nové sezóny byla připravena i zahrada, ve které se největšímu zájmu kromě čajového domku těšilo samozřejmě i jezero s kapry Koi:

Slunečné počasí přálo i prohlídce zahrady a jezírka s kapry KoiI liška patří mezi japonské mytologické postavy a proto má v zahradě své místo.

Máte-li zájem zahradu Václava a Jaroslavy Wiesnerových osobně navštívit, domluvte si termín návštevy na telefonu 602 315 658.

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 3     poslední: 27.03.13 21:28
    

  Nádhera  Matějka26.04.09 16:23
  Krasna zahrada a hlavne ta kamenna stavba  P@vel28.05.09 16:53
  Vše nej...  Kaufmannvl@seznam.cz27.03.13 21:28

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2021 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů