redakce: NT EBA 2009, rozhovor s Milanem Karpíškem

V dopoledních hodinách jsme se telefonicky spojili se stříbrným demonstrátorem soutěže Nové talenty EBA 2009 ve Španělsku a při jeho cestě z hotelu na výstavu mu položili několik otázek.
08.03.2009  přečteno: 713x,  kat.:bonsaje

Redakce b-dnes.cz: v prvé řadě Vám chceme nejen za návštěvníky serveru Bonsai-dnes.cz poblahopřát k vynikajícímu umístění na soutěži NT EBA 2009 a poděkovat za více než skvělou reprezentaci českých bonsajistů. Naše čtenáře by jistě zajímalo, jak se na takovou soutěž trénuje? Měl jste před Španělskem nějakou speciální přípravu?

M. Karpíšek: určitá příprava na takovou soutěž v podobě aktivního tvarování je samozřejmě nutná, připravoval jsem se např. s pomocí Oldy Kašpara, Václava Nováka, Libora Kajše, Pavla Slováka a dalších, kteří ví, jak to na mezinárodní bonsajové scéně chodí a co bych mohl při tvarování na soutěži potřebovat.

Redakce: na „Talentech“ jste tvarovali jalovce (Juniperus squamata). Byly to podobné rostliny, které znáte z naší scény nebo se jednalo o kvalitativně odlišné dřeviny?

M. Karpíšek: pro tuto soutěž byly připraveny perfektně předpěstované rostliny, které byly již několik let před tím připravovány na to, že z nich budou jednou tvarovány bonsaje. Jejich kvalita byla skutečně vysoká.

Redakce: co pro Vás bylo při tvarování nejtěžší?

M. Karpíšek: největším problémem bylo samozřejmě to, vymyslet v krátkém čase základní podobu nově tvarované bonsaje a rozhodnout, které větve na stromku ponechat a které odstranit. Samotné drátování a ostatní úkony, které jsou pro tvarování důležité již tak složité nebyly.

Redakce: kolik soutěžících se Nových talentů EBA zúčastnilo?

M. Karpíšek: členské státy Evropské bonsajové asociace vyslaly do tohoto tvarování celkem 11 soutěžících

Milan Karpíšek při tvarování na Talentech ČBA v roce 2008

Redakce: v čem si myslíte, že byla vítězná bonsai italského reprezentanta lepší než ta Vaše?

M. Karpíšek: v technickém provedení si myslím, že Ital výrazně lepší nebyl, pouze zvolil o trochu jinou taktiku než já. Rostlina byla i přes to, že měla různě propletené větve a mnohdy kompaktnější podobu než by bylo pro nově utvářené bonsaje dobré, „na oko“ líbivější. Byla prostě tvarována „na momentální efekt“ a to možná o celkovém pořadí rozhodlo.

Redakce: měla Vaše rostlina nějaká úskalí, která pro Vás byla limitující a která jste musel řešit třeba určitým kompromisem?

M. Karpíšek: asi ve dvou třetinách od spoda vyrůstaly na jalovci silné větve, se kterými jsem se musel nějak vypořádat. A přijít na to jak, bylo při tvarování asi nejtěžší. Ale myslím, že jsem to v celku zvládnul…

Redakce: co byste chtěl prostřednictví stránek zpravodajského serveru Bonsai-dnes.cz vzkázat všem, kteří se o to, jak ve Španělsku tvarujete zajímali a po nočním zveřejnění výsledků nám pro Vás posílali pozdravy a vyjadřovali radost nad tak skvělým umístěním?

M. Karpíšek: všem za podporu i „na dálku“ děkuji a zájem těch, kteří se zajímali o to, jak jsem dopadl, mě samozřejmě těší. Ale myslím, že zas tak dobrý nejsem :)

Redakce: jakou radost měl z tohoto úspěchu na mezinárodní bonsajové scéně prezident ČBA Vašek Novák?

M. Karpíšek: Václav Novák byl samozřejmě spokojen, moje umístění a samotnou práci s rostlinou pochválil a vše považuje za velký úspěch české bonsajistiky v Evropě.

Redakce: děkujeme za rozhovor, přejeme příjemný zbytek pobytu ve Španělsku a samozřejmě i šťastný návrat s medailí domů

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 4     poslední: 16.03.09 14:07
    

  Třeba  Anonym anonymní09.03.09 08:04
  Adminovi  Jarda09.03.09 14:34
 > Re: Adminovi  Anonymus10.03.09 13:15
 >> Re: Adminovi  Jarda16.03.09 14:07

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2020 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů