redakce: Největší suiseki v Čechách...

Podívejte se na kámen, který se mohl klidně nacházet někde v japonské zahradě. Díky nadšenému přístupu jeho majitele a výrobce podložky dai se však ocitl úplně jinde!
24.09.2008  přečteno: 1952x,  kat.:suiseki

Kámen, který vám v této reportáži chceme ukázat, leží zatím na terase domu majitele firmy RINKO a pochází samozřejmě z Japonska.

Samotný kámen je dovezen z ostrova Shikoku a jedná se o IYO AO ISHI (zelenomodrý kámen z oblasti IYO). Byl zakoupen skutečně pro aranžmá v japonské zahradě, ale při jedné návštěvě Igora Bárty v sídle firmy Rinko, bylo rozhodnuto, že se "změní" na klasické suiseki, i když poněkud větších rozměrů.

Igor Bárta k tomu říká: "Když mě majitel kamene o zhotovení dai požádal, chvíli jsem váhal, protože tak velký kámen jsem nikdy do dřeva nezapouštěl. Byla to ale zajímavá výzva a tak jsem souhlasil. Samotná dai je z lipového dřeva, ze tří k sobě klížených, 8 cm silných, fošen.

Kámen má seřízlou základnu, což byla samozřejmě výhoda, řadu nerovností na spodní straně bylo ale třeba, podobně jako u běžně velkých suiseki, zapustit do dřeva.

I postup práce byl v podstatě stejný. Nejdříve jsem kámen pomocí úvazků zafixoval (viz obrázky) a kladkou zvedal nahoru a dolů (kladku obsluhovala manželka). Fréza použita nebyla, všechna hmota je odstraněna pomocí paličky a širokého dláta. Detailní zapuštění bylo prováděno pomocí kopíráku a po té, co kámen ležel tam, kde měl, jsem doklížil části, které z dai vystupují. Pak jsem kámen zvednul a pomocí kopíráku opět doladil detaly pro přesné zapuštění.

Další práce spočívaly v obříznutí tvaru kamene přímočarou pilou, vyfrézování nožiček a povrchové úpravě (tmavé mořidlo, matný lak). Podložka dai ale není "průhledová" tak, jak ji známe od malých suiseki. Nohy jsou jen naznačeny a pohledově vyfrézovány, jinak váhu kamene drží celá plocha fošen.

Tento kámen není pravým suiseki v japonském slova smyslu, spíše se podobá kamenům, které instalují Číňané do vstupních hal. Je ale velice zajímavý a i tvarově připomíná pohoří. Na terase, kde se v současné době nachází, by ležet neměl, jeho majitel již uvažuje o jednoduchém stolku. Ten ale musí být hodně masivní, asi 40 cm vysoký, protože kámen sám o sobě je hodně těžký. Kromě mě a J. Pišla ho stěhovali další čtyři lidé.

Zhotovit takovou dai není úplně jednoduché, o čemž vypovídá i to, že práce trvaly s malými přestávkami celou loňskou zimu"...

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2021 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů