Karel Šerák a Tatjana Boušová: Na návštěvě v Nedrahovicích

Přesto, že o zahradě Čestmíra a Venduly Sosnovcových bylo již napsáno několik komentářů, rádi bychom připojili s Tatjanou několik poznatků...
11.11.2007  přečteno: 1907x,  kat.:zahradní tvorba

Protože mne s Čestmírem spojuje dlouholeté přátelství, a to již od r.1987, kdy se stal členem českobudějovického klubu bonsajistů, absolvoval s ním mnoho odborných stáží ve švýcarské Bonsai centru v Schinznachu, navázal úzkou spolupráci s Piusem Notterem, Martinem Paulim a měl jsem možnost sledovat a snad i trochu jej pošťouchnou na jeho profesionální dráhu, dovoluji si napsat, že jeho cílevědomé a jasně promyšlené cestě za poznáním rozumím. Ne jen v oblasti umění bonsají, ale i v tvorbě zahrad, kterým se v současné době věnuje.

V letošním roce jsme Sosnovcovi navštívili dvakrát. Při jarním setkání „kamenářů“, když jsme připravovali projekt „Dny japonské kultury na jihu Čech“, na kterém mimo jiné úzce spolupracovali a chtěli bychom jim ještě touto cestou srdečně poděkovat. Posléze v srpnu, kdy v rámci semináře keramiků uspořádal setkání přátel s pohoštěním.

Úžasným způsobem se jim podařilo zakomponovat do prostoru venkovského statku zahradu s prvky japonské zahradní estetiky. Základem úspěchu jsou fantastické přírodní žulové kameny, dovezené z blízkého okolí.

Promyšleným sesazením kompozice a dotvoření do současné podoby skýtá návštěvníkům neopakovatelné pohledy ze všech stran, navíc tato zahrada koresponduje s motivy, které jsou právě pro krajinu v okolí Sedlčan typické. Zahrada je vhodně doplněna vystavenými sbírkovými bonsajemi, na kterých Čestmír cílevědomě pracuje, krůček za krůčkem, jemu tak vlastním. Obchod s bonsajemi a vším, co s uměním souvisí je již samozřejmostí, paní Vendula se navíc věnuje umění sesazování rostlin, nazývaných shitakusa. Prostě báječné, když vše se vším souvisí.

Děkujeme za příjemné chvíle, které jsme s Vámi strávili v letošním roce, moc se těšíme na další. Vždy právě společná témata jsou těmi, která nás spojují.

Drazí čtenáři, potěšte se s námi několika pohledy na zahradu, která je hodna k navštívení.

Cestou z Budějovic míjíme jadernou elektrárnu Temelín...Majitel a stavitel zahrady zároveň

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 2     poslední: 09.12.07 16:26
    

  Je to nádhera, ze starého hosp...  PetrC12.11.07 15:48
  Bonsai Sumiko  Mgr. Jaroslav Servus09.12.07 16:26

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2021 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů