Karel Šerák a Tatjana Boušová: Na návštěvě v Nedrahovicích
Protože mne s Čestmírem spojuje dlouholeté přátelství, a to již od r.1987, kdy se stal členem českobudějovického klubu bonsajistů, absolvoval s ním mnoho odborných stáží ve švýcarské Bonsai centru v Schinznachu, navázal úzkou spolupráci s Piusem Notterem, Martinem Paulim a měl jsem možnost sledovat a snad i trochu jej pošťouchnou na jeho profesionální dráhu, dovoluji si napsat, že jeho cílevědomé a jasně promyšlené cestě za poznáním rozumím. Ne jen v oblasti umění bonsají, ale i v tvorbě zahrad, kterým se v současné době věnuje.
V letošním roce jsme Sosnovcovi navštívili dvakrát. Při jarním setkání „kamenářů“, když jsme připravovali projekt „Dny japonské kultury na jihu Čech“, na kterém mimo jiné úzce spolupracovali a chtěli bychom jim ještě touto cestou srdečně poděkovat. Posléze v srpnu, kdy v rámci semináře keramiků uspořádal setkání přátel s pohoštěním.
Úžasným způsobem se jim podařilo zakomponovat do prostoru venkovského statku zahradu s prvky japonské zahradní estetiky. Základem úspěchu jsou fantastické přírodní žulové kameny, dovezené z blízkého okolí.
Promyšleným sesazením kompozice a dotvoření do současné podoby skýtá návštěvníkům neopakovatelné pohledy ze všech stran, navíc tato zahrada koresponduje s motivy, které jsou právě pro krajinu v okolí Sedlčan typické. Zahrada je vhodně doplněna vystavenými sbírkovými bonsajemi, na kterých Čestmír cílevědomě pracuje, krůček za krůčkem, jemu tak vlastním. Obchod s bonsajemi a vším, co s uměním souvisí je již samozřejmostí, paní Vendula se navíc věnuje umění sesazování rostlin, nazývaných shitakusa. Prostě báječné, když vše se vším souvisí.
Děkujeme za příjemné chvíle, které jsme s Vámi strávili v letošním roce, moc se těšíme na další. Vždy právě společná témata jsou těmi, která nás spojují.
Drazí čtenáři, potěšte se s námi několika pohledy na zahradu, která je hodna k navštívení.
© 2001-2021 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek design: Jan Junek Zásady ochrany osobních údajů