Tatjana Boušová: Procházka v parku na Štiříně

Přijměte pozvání k malému výletu do míst, která mohou lákat nejen bonsajisty...
04.11.2007  přečteno: 1287x,  kat.:zahradní tvorba

Při svých toulkách po České republice jsem v říjnu navštívila se svým mužem úžasný štiřínský anglický park. S velikou úctou, až pokorou procházíme partiemi parku, vzhlížíme k mohutným staletým stromům, historie nás zcela pohltila. Ohromná inspirace pro milovníky umění bonsají, zkrátka nádhera...

Zastavte se, prohlédněte fotografie, vdechněte tu úžasnou atmosféru podzimního anglického parku.

Něco o historii:
Jméno Štiřína, dnes části obce Kamenice, je doloženo od roku 1395 ve jméně Chvala ze Štiřína, jméno obce se pak vyskytuje řadu století v podobě Stiřín, později též Stiřím, Štiřím.

S velkou barokní přestavbou vznikl při zámku ve Štiříně v druhé polovině 18. století park se skleníky. Základ dnešní krajinářské kompozice byl položen na konci 19. století a celkové uspořádání i dendrologickou skladbu výrazně ovlivnil zakladatel průhonického parku hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca a významný představitel Rakouské dendrologické společnosti Camillo Schneider.

V roce 1985 se začalo s cílevědomou a odbornou památkovou obnovou v té době dvanáctihektarového zámeckého parku, který se dnes zařadil na přední místo mezi historické zahrady a parky v České republice. Na příkladu štiřínského zámeckého parku můžeme dokumentovat, jak lze velice citlivě včlenit do původní kompozice nové prvky tak, aby nebyla narušena památková hodnota tohoto areálu. V průběhu obnovy zámeckého parku bylo s velkým citem a smyslem pro krajinný detail budováno devítijamkové golfové hřiště, které vyniká svou romantickou krásou a vytváří společně s celým areálem zámku unikátní komorní prostředí.

V roce 1992 byl vedením zámku Štiřín a Botanickým ústavem AV ČR Průhonice vypracován návrh na obnovu krajinné návaznosti areálu zámku a parku na bezprostřední okolí a zásluhou NADACE ŠTIŘÍN byly vytvořeny podmínky pro další etapu prací na obnově štiřínského areálu.

Veškeré obnovné a rekonstrukční práce interiéru a exteriéru zámecké budovy včetně obnovy zámeckého parku, budování golfového hřiště a tenisového kurtu, dále drobných romantických staveb navrhl a se svými spolupracovníky a s odbornými institucemi realizoval Václav Hrubý.

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 3     poslední: 05.11.07 10:34
    

  Príroda je okúzlujúca.  Cyril Tatranský05.11.07 09:22
  Romantika  Miroslav Kotásek05.11.07 10:16
  Ten park  homola05.11.07 10:34

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2021 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů