Karel Šerák a Tatjana Boušová: Podzimní návštěva u manželů Wiesnerových

Další reportáž z japonské zahrady manželů Wiesnerových...
31.10.2007  přečteno: 1895x,  kat.:zahradní tvorba

V červenci letošního roku jsme byli poctěni pozváním na zahradní slavnost, kterou při příležitosti otevření nové japonské zahrady pořádali Wiesnerovi pro své známé a blízké. V reportáži jsem psal, že na mne jako celek působila ne příliš harmonicky z důvodu, že nebyla ještě dobudována a že i přítomnost mnoha lidí nedodala klid a patřičné nasátí atmosféry, která z této zahrady vyzařuje.

V sobotu 27. října jsme měli možnost si návštěvu zopakovat a stálo to opravdu za to! Předběžně avizovaná krátká návštěva se protáhla na více než dvě hodiny. Laskavé přijetí a pohoštění bylo samozřejmostí, paní Wiesnerové zcela vlastní.

Celková koncepce zahrady je dílem Václava a je nutné podotknout, že je propracována do naprostých detailů. Prvky japonské zahradní estetiky se prolínají s citem do evropských. Obdivuhodné jsou i letité bonsaje, které zahradu vhodně doplňují. Některé z nich jsou již nastálo zakomponovány do zahrady. Kamenné scenérie jsou odvážné, místy až fascinující a je s podivem, jak celá kostra zahrady, tvořena mohutnými několika tunovými kameny zapadá do členitého terénu. V jezírku, vytesaném do skály pod novým domem ve spodní části zahrady se prohánějí nádherní koi a celou tuto scenérii lze vidět v terasy, vhodně doplněnou tokonomou s vystavenými suiseki. Prostě nádhera.

O zahradě by se dalo napsat mnoho, raději jsme pořídili několik fotografií, které vypovídají snad za vše.

V závěru jsme s radostí přijali od Wiesnerových dárek, malého Tanuki pro štěstí. Moje paní Tatjana při příjezdu domů vyslovila „..tak vítej doma, na jaře nám budeš dělat radost spolu s bonsajemi na našem malém balkoně…“.

Paní Wiesnerová, Václave, děkujeme, podzim u vás je skutečně kouzelný.

Poznámka: na přání autora příspěvku nezařazujeme ke článku diskusi a hodnocení.

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2021 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů