J. Franta: To nejlepší nakonec 2006, část 3

V poslední části reportáže z Reduty se podíváme na tvarování jalovce v podání Mistra Tanga
06.11.2006  přečteno: 1639x,  kat.:bonsaje

Zlatým hřebem sobotního programu bylo bezesporu tvarování hlavního hosta akce, taiwanského Mistra Tang Chin-Fenga, žáka Cheng Cheng-Kunga. Mistr Tang je specialista na mrtvé dřevo a vše podstatné ze svého umění skutečně také předvedl,
přestože není zvyklý na evropské pojetí demostrací (vytvoření hotového stromu za jeden den.

Při běžné práci nejprve zpracuje kmen a mrtvé dřevo, poté nechá strom několik měsíců (nebo let) odpočinout a teprve po celkové regeneraci vytvoří korunu. Také zde korunu jen naznačil, dotvaruje se asi tak za dva roky, až větve patřičně zesílí a obrazí. Poučné bylo celkové pojetí demonstrace, kdy Mistr za asistence své krásné taiwanské kolegyně, paní Joyce (čínština-angličtina) a neméně šarmantní paní Ivanky Ryšavé (angličtina-čeština) vysvětlil svůj celkový záměr, popsal kvality a vady stromu a naznačil postup práce.

Tvaroval se yamadori Juniperus sabina, který byl do ISABELIE odvezen před cca dvěma lety. Byl řádně zakořeněný a ve výborné kondici. Strom nabízel k výběru dvě pohledové strany, z nichž Mistr Tang vybral stranu s více možnostmi dalšího tvarování a následně nechal rozhodnout diváky, která ze dvou navržených a namalovaných variant bude realizována. Během své práce s mrtvým dřevem technikou odebírání třísek od středu budoucího shari, tolik propagovanou jeho učitelem Cheng Cheng-Kungem, stačil této technice naučit i pár odvážlivců.

Za celou dobu několika hodin své práce Mistr Tang ani na chvíli nezapmněl, že pracuje s živým materiálem a dával stromu svoji úctu k přírodě viditelně najevo. A také, přestože byl viditelně unaven a pečlivě soustředěn na práci, ani na chvíli neztrácel u něj obvyklou dobrou náladu a nešetřil úsměvy - zkrátka dostál svému jménu (Tang = čínsky cukr).

Po celodenní práci vykouzlil krásný, perspektivní strom, který zcela jistě bude patřit mezi elitní bonsaje Bonsaicentra a Musea Bonsají ISABELIA.

Výchozí materiál, budoucí pohledová stranaTang, Joyce, Ivanka a Josef při zahájeníDůkladná prohlídka náběhů a kořenůDůležité vyznačení živých a mrtvých partií barevnými křídamiKontrola kořenů Dvě varianty tvarováníLevá vyhrála 18:17Názorně předvedená technika odebírání třísekPro rychlejší práci jsou vhodnější konkávkyNa řadu přišla i frézkaDrátování za asistence Cyrila TatranskéhoVlastní tvarování korunySpokojený Mistr Tang ... ... a jeho díloZávěrečné zhodnocení a plán budoucích kroků

Hodnocení článku: průměrná známka 3.0   hodnotilo 23 čtenářů

1 2 3 4 5      

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 0
    

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2020 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů