T. Homola, V. Wiesner: ČAS – výstava suiseki v Praze

Reportáž z první výstavy suiseki nové organizace českých kamenářů...
28.04.2006  přečteno: 1129x,  kat.:suiseki

První samostatná výstava suiseki u příležitosti založení České asociace suiseki proběhla v Hotelu Beseda Bonsai v Praze 8 – Karlíně ve dnech 20. až 23. dubna 2006. Celé akci předcházelo natáčení reportáže pro pořad Receptář prima nápadů, které proběhlo během čtvrtečního dopoledne. Pro tento účel byly nachystány ukázky kamenů a aranžmá, které připravili Karel Šerák a Igor Bárta.

Vlastní výstava byla zahájena slavnostní vernisáží ve čtvrtek v 18 hodin. Kromě členů ČAS se vernisáže účastnili i pozvaní hosté, mezi nimiž nechyběli ani zástupci japonského velvyslanectví a Česko-japonské společnosti. Této rovněž patří poděkování za spolupráci při tvorbě expozice a zapůjčení svitkových obrazů. Mezi hosty slavnostního zahájení nechyběly rovněž osobnosti české fotografie, pánové Zdeněk Thoma a Josef Sekal, stejně jako populární internetový publicista Ondřej Neff.

Úvodem promluvili Václav Wiesner a Karel Šerák. Poté dostala slovo zástupkyně japonského velvyslanectví, paní Yasue Fujioka. S přátelským pozdravem nové asociace vystoupili rovněž pánové Heřman (Česko-japonská společnost) a Ondřej Neff.

Vlastní výstava sestávala z více než 40 exponátů suiseki se stolečky, doplňkovými rostlinkami, jimiž nezištně přispěl člen asociace pan Jaroslav Pišl a svitkovými obrazy, zapůjčenými již výše uvedenou Česko-japonskou společností a také panem Františkem Váchou z Rožnova u Českých Budějovic. Kromě exponátů suiseki čestných hostů výstavy pánů Williho Benze, Pia Nottera a Haralda Lehnera, vystavili kameny ze své sbírky paní Vlaďka Kuřátková a Šárka Čermáková a pánové Karel Krejčí, Václav Wiesner, Milan Klika, Jaroslav Pišl, Karel Šerák, Jaroslav Poupa, Jan Veselý, Milan Novák, Dalibor Stříbrný, Igor Bárta, Tomáš Popek a Tomáš Homola.

Natáčení televizního ReceptářeKarel Šerák při výrobě daiDr. Přemek Podlaha při fotografování suiseki... a s paní WiesnerovouK. Šerák a I. BártaPři natáčeníD. Stříbrný aranžuje výstavuFocení suisekiV. Wiesner zahajuje výstavuO. Neff při vernisážiYasue Fujioka z japonského velvyslanectvíHarald Lehner – DOHA Ishi  (rovina-pohoří) – Japonsko, Karel Šerák – IWAGATA ishi (pobřežní oblast) – Švýcarsko (suiban Tokoname)Karel Šerák – SHIMAGATA ishi (ostrov-tvar-kámen) – řeka Kamenice (suiban Klika/Kuřátková)Igor Bárta – Čínský kámen v popředíKarel Šerák – vlevo SUGATA ishi (člověk-tvar-kámen) na KIRIBAKU – Záboří, Igor Bárta – vpravo Ligurský kámenPohled na část expoziceVáclav Wiesner – Japonský suiseki (oceněný na výstavě ČBA – Plzeň)Karel Krejčí – Ligurský kámen (suiban Japonsko)Milan Novák – YAMAGATA ishi (hora-tvar-kámen) – řeka KameniceKarel Šerák – SHIMAGATA ishi (ostrov-tvar-kámen) – řeka KamenicePius Notter – LINGBI – Čínabližší pohledHarald Lehner – DOHA Ishi  (rovina-pohoří) – Japonsko

Přesto, že šlo o zatím naprosto unikátní akci, byla úspěšnost výstavy poznamenána velmi slabou návštěvností. V neděli 23. dubna proběhla v prostorách Hotelu Beseda Bonsai schůze členů České asociace suiseki, na které byly probrány zejména organizační záležitosti a upřesnění plánu účasti na výstavách v tomto roce.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem účastníkům i návštěvníkům celé akce, v čele s pány Václavem Wienerem a Karlem Šerákem, kteří pro úspěch celé věci udělali maximum. Zároveň děkuji i panu Jiřímu Koželuhovi, který obětoval svůj volný čas ve prospěch zajištění pořadatelské služby.

Hodnocení článku: průměrná známka 1.5   hodnotilo 21 čtenářů

1 2 3 4 5      

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 12     poslední: 19.05.06 18:31
    

        seřadit chronologicky
  Propagace  Poláková28.04.06 10:46
 > Re: Propagace  Homola28.04.06 14:11
  Pane Homola zbytečně se zlobít...  Jiří Svačina04.05.06 23:10
  Diskutující bonsajista  Vladimír Krýl09.05.06 09:22
 > Re: Diskutující bonsajista  Homola11.05.06 15:33
  Tak ještě jednou... co je zají...  Vladimír Krýl11.05.06 17:00
 > Re: Tak ještě jednou... co je zají...  homola11.05.06 18:03
  V poho, já se neurážím ani ner...  Vladimír Krýl12.05.06 08:27
 > Re: V poho, já se neurážím ani ner...  Homola12.05.06 08:48
  snažím se proniknout do tajemství suisek  David - benedikt.david@centrum14.05.06 11:39
  tak díky....  david18.05.06 09:22
  Další prezentace suiseki  wiesner19.05.06 18:31

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2020 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů