redakce b-dnes.cz: Chystáme internetovou výstavu 2

První informace o tom, co musíte udělat proto, aby se vaše bonsaje a suiseki mohli prezentovat na internetové výstavě přinášíme v této reportáži...
04.04.2006  přečteno: 824x,  kat.:bonsaje

1. internetová výstava je projekt, který má umožnit všem pěstitelům a sběratelům bez rozdílu prezentovat své bonsaje a suiseki, aniž by museli "vytáhnout paty" ze své bonsajové zahrady nebo od polic s kameny. Nemusíte nikam jezdit, rostliny pracně převážet, kameny bezpečně balit a přitom bát se, jestli vám bonsaje pořadatelé zalijí nebo nechají uschnout.

Jediné, co musíte udělat, je bonsaje nebo suiseki nafotit a poslat k nám do redakce. A nebojte se! Času a prostoru na to budete mít dost! Po celou dobu letošní bonsajové sezóny můžete své stromky připravovat, průběžně zhotovovat jejich snímky a teprve začátkem září (budete k tomu vyzváni jak na našich webových stránkách, tak i v magazínu Bonsaje a japonské zahrady) je poslat k nám do redakce.

Pro prezentaci na internetové výstavě budeme přijímat všechny druhy a podoby obrázků, které jste schopni vlastními silami nebo za pomoci zkušenějších fotografů zhotovit:

1) digitální snímky na CD nebo mailem
2) běžné papírové fotografie
3) diapozitivy


Habr, J. BučilSuiseki, K. Šerák

Pouze již dopředu upozorňujeme, že nebudeme schopni žádné fotografie, CD-romy nebo diapozitivy vracet. Ale to jistě pochopíte. Zapomenout nesmíte ani na jednoduchý popis - jméno a příjmení majitele (předpokládáme, že cizí bonsaje a suiseki prezentovat nebudete), váš telefon a e-mail, výška rostliny a latinský název popř. rozměry kamene kategorii susieki.

Tento popis je velice důležitý, protože porota, která bude vyobrazené bonsaje a suiseki hodnotit nebude z Čech ani z Moravy (známe totiž moc dobře fígle při hlasování a nejrůznější lobisty), ale z bonsajové Evropy. A tam bychom s českými názvy asi neuspěli...

Během měsíce září pak všechny obrázky zpracujeme a v průběhu podzimu 1. internetovou výstavu spustíme

A pokud vás zajímá, kdo, jak a kdy bude vaše bonsaje a suiseki hodnotit, sdělíme zatím jen to, že hlavní ceny budou nejlepším bonsajím, kamenům a jejich majitelům předány těsně před Vánoci 2006. Prostě "pod stromeček"....

Technická poznámka nakonec:
protože pro prezentaci bonsají a suiseki na výstavě budete potřebovat kvalitní fotografie, rozhodli jsme se, že vám samozřejmě poradíme, jak je zhotovit. Vy, co odebíráte magazín Bonsaje a japonské zahrady již asi tušíte, že pomoc nejdete v oblíbené FotoŠkole a pro ty z vás, co předplatiteli nebo pravidelnými čtenáři nejste, přineseme postupně v průběhu jara všechny rady a návody profesionálního fotografa Josefa Sekala také na těchto stránkách. Sledujte proto informační a zpravodajský server www.bonsai-dnes.cz pravidelně

Témata do diskuse:

a) každý pěstitel bude moci vystavit jen jednu perfektně připravenou rostlinu. Nedá to tolik práce a výstava bude jistě pestřejší. A hlavně na její přípravu bude dost času!

b) fotografie by měly být 4. Pohledová strana, pravá strana, zadní pohled a levá strana. Jen tak si o rostlině uděláme podrobnou představu.

c) protože nám jde o bonsaje a suiseki a ne o aranžmá jako na klasické výstavě, fotografujeme jen sólo rostliny a kameny. Na stolky, svitky, rohože, kusamono aj. není na fotkách, které mohou mít jen určitou velikost, zas tolik místa.

d) kategorie zvažujeme jen dvě: bonsaje a suiseki. Další členění není asi dobré, protože kdo řekne, že tato bonsai patří tam a ta druhá zase jinam? Myslím, že nebude ani na škodu, mít vedle sebe věci dovozové, profesionálně tvarované a bonsaje začátečníků. Jde přece hlavně o to, abychom se něco naučili a mohli porovnávat - každý přece nějak začínal...

e) v současné době vybíráme nejvhodnější prostředí, které by mělo zaručit i to, že se bude u každé rostliny a kamene moci diskutovat. Je to lepší a prospěšnější, než jenom přidělit nebo nepřidělit nějaký ten bodík :)

f) nezávislá porota ze zahraničí vybere 3 bonsaje a 3 suiseki tak, jak se to třeba dělá u "Stromu roku". Je to možná subjektivní, ale co není?

g) i když počítáme s poctivostí našich vystavovatelů, přece jen ceny budou předány až po kontrole, že daná fotografie souhlasí s přihlášeným stromem. Myslím, že se tak vyhneme typicky české podezíravosti a ušetříme práci "virtuálům".

h) takováto výstava se dá připravit na mnoho způsobů. Jsme na začátku a 2. internetová výstava by taky nemusela být špatná, že?


Zdraví přípravný výbor a těšíme se na vše náměty a připomínky...

Hodnocení článku: průměrná známka 2.6   hodnotilo 5 čtenářů

1 2 3 4 5      

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 10     poslední: 06.04.06 14:02
    

  Bezva  Vladimír Krýl04.04.06 08:48
  Možná jeden tip na inspiraci: ...  Jiří Franta04.04.06 09:25
 > Re: Možná jeden tip na inspiraci: ...  Karel Stach04.04.06 09:42
  Dotaz  Jirka Přibyl04.04.06 12:00
 > Re: Dotaz  Karel Stach04.04.06 12:13
  škoda...  Rudolf Fraštia04.04.06 13:10
 > Re: škoda...  Karel Stach04.04.06 22:08
 >> Re: škoda...  R. Fraštia04.04.06 22:51
  Výstava bude otevřena všem  Přípravný výbor výstavy05.04.06 09:25
 > Re: Výstava bude otevřena všem  vladimir horňák06.04.06 14:02

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2020 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů