Zdeňka Nosková: Návštěva u pěstitele - Josef Modrák, Plzeň

Další díl putování za českými bonsajisty nás zavede do Plzně...
22.02.2006  přečteno: 1353x,  kat.:bonsaje

Zahradu J. Modráka považuji za malý zázrak. Uprostřed Plzně vytvořil oázu klidu a ticha a za to jsou mu vděčné nejen jeho děti, ale určitě i jeho sousedé, kteří mají krásný výhled z oken svých domů.
Jen posuďte sami…

boroviceBoroviceJabloň, jak ji znáte zvýstavy Merklín 04, Plzeň04JalovecKořenící boroviceOstrůvky v zahradě se teprve dotvářejíDetail ostrůvkuDetail čarověníkuI květy hyacintů, zde mají místoKráska boroviceModřínPohled na jednu z lavic plnou bonsajíPyšné jalovceRašící modřínySkupinka borovicPohledy do zahrady v lednu 2005Josef ModrákČarověníky ve skalce ...

Kdy jste se poprvé setkal s bonsajemi?

Na výstavě bonsají v Libochovicích v roce 1996.

První bonsai jste dostal, koupil nebo vypěstoval od počátku? Máte ji dodnes?

První bonsai jsem koupil a mé pěstitelské zásahy vydržela jen 2 měsíce, druhou jsem sebral v přírodě- pěstoval 2 roky, poté " nepřežila" přesazení do mělké misky, třetí jsem si vypěstoval ze semínka, kterou vlastním dodnes a proto si jí nejvíce cením - je to Pinus sivestris Watereri, nyní stará 9 let.

Kdo Vás učil bonsaje pěstovat, tvarovat a máte nějaký vzor? Kde nyní čerpáte informace?

Nikdo, jsem vlastně samouk, informace čerpám hlavně z literatury, časopisů o bonsajích při ukázkách tvarování předních českých i zahraničních pěstitelů.Z českých bych jmenoval Václava Nováka, Luboše Šebka a Pavla Slováka, ze zahraničních Serge Clemence, Salvatore Liporaceho a Kevina Wilsona.

Které stromy upřednostňujete - listnaté nebo jehličnaté - proč? V případě listnatých bonsají - mají ty Vaše květy, plody?

Neupřednostňuji žádné druhy bonsají, každý druh má své kouzlo, nezáleží ani na velikosti či síle kmene bonsaje, měla by mít hlavně "duši".

Jak stará je Vaše nejstarší bonsai? Prozraďte její název.

Nevím přesně, podle mých dostupných informací je to Carpinus koreana (habr korejský). Stáří 28 let.

Jaká technika tvarování je pro Vás v dnešní době nejzajímavější? Již jste si ji sám vyzkoušel?

Je to technika tvorby mrtvého dřeva - JIN a SHARI - vyzkoušel jsem si ji poprvé vloni a hodlám se v ní letos výrazně zdokonalit.

Jaké ocenění a jaký exemplář je pro Vás nejcennější? Jaká výstava pro Vás byla (je) cílem?

Zatím nevlastním žádný oceněný strom z vrcholných bonsajových výstav - mám se ještě co učit. Pro mne momentálně je nejcenější Rhododendron indicum (azalka).

Jaký máte názor na přírodní umělecká díla SUISEKI? Vlastníte nějaké?

Suiseki jsou pro mne velmi pěkným uměleckým dílem , které k bonsajím mají velmi blízko a vhodně je doplňují, mají své kouzlo a všem sběratelům moc fandím, sám však žádné nevlastním - zatím…

Proč se právě pěstování bonsají stalo Vaším koníčkem?

V naší uspěchané době je to pro mne to nejlepší odreagování a uklidnění po náročných dnech v zaměstnání - všem doporučuji.

Hodnocení článku: průměrná známka 2.0   hodnotilo 18 čtenářů

1 2 3 4 5      

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 1     poslední: 11.03.06 17:22
    

  díky  Ondrasek11.03.06 17:22

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2020 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů