P. Slovák: Tvarování kopaného tisu

Další z ukázek utváření bonsají známého vigantického demonstrátora...
01.01.2006  přečteno: 1511x,  kat.:bonsaje

Tento tis jsem získal při likvidaci části pozemku kvůli rozšíření silnice. Rostl dost nadivoko, byl dost poškozený, zřejmě při zimním prohrnování sněhu radlicemi. Vykopat jej nebyl žádný problém.

Doma jsem jen dostatečně zakrátil nadzemní zelenou část a zasadil do plastové bedny. Použil jsem rašelinu s říčním štěrkem. To bylo před dvěma a půl roky. Už loni, jelikož tis se skvěle aklimatizoval a hezky přirůstal, jsem začal z postupným obnažováním nebari,jelikož kořenové náběhy byly posazeny podstatně níž. To jsem prováděl postupným vyplavováním proudem vody a vystříháváním nepotřebných kořenů. Dlouho jsem zvažoval způsob tvarování. Handicapem je příliš rovný kmen, který se jen mírně zužuje od paty směrem nahoru. Zato nebari má docela uspokojivé a navíc v úhlu s kmenem, který umožní tvarovat tis šikmo a využít tak aspoň nějaký pohyb. Před samotným tvarováním jsem si rostlinu pevně ukotvil ke stojanu do pozice kmene, v jakém budu stromek tvarovat.

První fáze spočívala v očištění kmene od starých šupin a odstranění nepotřebných větví. Dvě silnější větve na stejné straně jsem přepracoval v krátké jiny a zároveň po prostudování vodivých žil na kmeni je spojil až k vrcholu kmene dlouhým šari. To jsem vedl tak, že opticky nyní kmen k vrcholu zužuje a dává mu i zajímavější pohyb. Nad patou kmene vpravo jsem krátkým šari linii zopakoval. U tisu se k tomuto účelu většinou nevyhneme použití elektrického nářadí s různými nástavci (frézy, drátěné kotouče, rašple, nylonové kotouče apod.).

Mrtvé dřevo jsem po dopracování ošetřil přípravkem na jiny. Samotné vydrátování koruny už byla sice zdlouhavá , ale rutinní práce. Kvalitně nadrátované větve oceníte až při samotném tvarování,ohýbání větví. Vytvořit harmonickou korunu vůči postavení tohoto konkrétního kmene už byl trochu oříšek, ale po několika úpravách se mi to nakonec docela zdařilo. Prozatím jsem s tisem spokojený,příští období bude zaměřeno na dopěstování jednotlivých pater a také ještě na zjemnění jinů a šari v horní části kmene. Posuďte z několika fotografií výsledek mé odpolední, příjemné práce. Na vaše názory, připomínky a dotazy samozřejmě rád odpovím.

tis tak, jak jsem jej dovezl...... včetně vstupní kontrolypohled na dovezený tis shoratis připravený k tvarování po dvou a půl letechrůzné pohledy na tis před tvarovánímrůzné pohledy na tis před tvarovánímbudoucí pohledová stranazačínají práce na jinech a šaripráce na jinech a šaridetaily jinů a šari před ošetřením přípravkem na jinydetail džinudetail šaripohled po vytvoření druhého šaripohledová strana po ošetření přípravkem na jinypo prvním vytvarování korunyprozatím konečná podoba tisu po menším  zásahu do vrcholové partie koruny

Toto je konec první etapy pěstování tohoto tisu. Nyní je pečlivě zazimovaný, pozor tisy jsou háklivé na podchlazení kořenového balu. Proto opatrně i při jarním vytažení rostliny ze zimoviště, abychom něco neuspěchali.

Hodnocení článku: průměrná známka 2.3   hodnotilo 16 čtenářů

1 2 3 4 5      

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 0
    

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2020 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů