Pavel Slovák: Tvarování smrku

Další z ukázek tvarování vítěze Nových talentů EBA 2002…
07.12.2005  přečteno: 1382x,  kat.:bonsaje

Tento smrk jsem získal u Petra Herynka v Jirnech na jeho Dnech otevřených dveří. Hned mne zaujal svou výraznou borkou a zdravým obrostem. Doma jsem se rozhodl, že zkontroluji kořenový bal. I přes své stáří (Petr Herynek jej nařízkoval v roce 1974), mě smrk svým zdravým kořenovým balem překvapil. Rostlinu jsem proto bez výrazných úprav jen přendal do keramické misky, která bude ještě nějaký čas sloužit jako pracovní.

Menším handicapem stromu byly poněkud vytáhlejší větve, zato s bohatým obrostem. Po zvážení všech možností jsem se s radostí pustil do tvarování. Překvapením pro mne bylo i to, že přes své stáří měl smrk větve dostatečně ohebné a já tak mohl zdárně dokončit první etapu tvarování bez větších problémů.

Nejprve jsem odstranil suché a nepotřebné větve, některé jsem proměnil v jiny, jen za použití kleští a hořáku. Jiny jsem samozřejmě ošetřil přípravkem na jiny. Po pečlivém vydrátování jsem větve tvaroval do tvaru, který jsem si dal za cíl, tj. volně vzpřímený strom. Některé větve jsem musel výrazněji ohnout a použít tak několika optických fíglů. Proto je dobré si ohyby dopředu pečlivě promyslet a ohyb pokud možno učinit napoprvé, bez výraznějších oprav. Neustálým kroucením větve bychom ji mohli poškodit. Řekl bych, že tato první fáze tvarování se docela zdařila, sám jsem s ní spokojený a v budoucnu bude třeba se zaměřit na dopěstování jednotlivých pater. Smrk má nasazeno spoustu nových pupenů a já už se těším na jaro, jak s ním budu dále pracovat.

smrk tak, jak jsem jej získal od Petra Herynkasmrk po přesazení do keramické miskydetail nebari a nádherné, výrazné borky smrkudetail nebari a nádherné, výrazné borky smrkusuché větve a větve vytáhlé, zato s bohatým obrostemsuché větve a větve vytáhlé, zato s bohatým obrostemzdravý mladý obrost poměry  velikosti větev před úpravou na jinnově vytvořený jinvytvořené jiny na kmenipohled na smrk před vydrátovánímvydrátované větvedalší pohledvydrátovaný smrksmrk po prvním tvarování

DISKUTOVAT k tomuto článku můžete MŮŽETE V NOVÉM DISKUSNÍKU

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2020 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů