Jan Kaňa: Tvarování modřínu

Podívejte se na ukázku utváření jedné modřínové jamadori, kterou nám zaslal pěstitel z Ostravska...
26.11.2005  přečteno: 1669x,  kat.:bonsaje

Tento modřín jsem našel v roce 2003 při jedné svojí výpravě do okolí Ostravy. Podobné výlety podnikám často a velice rád. Nesmírně mě baví hledat potenciální bonsaje a přemýšlet o tom, jak bych je tvaroval. Bohužel však bydlím v bytě, a tak nemám moc možnost vyzvedávat a poté pěstovat větší rostliny. Proto své úlovky většinou ponechám na místě a jenom plánuji, co bych s nimi dělal. Sbírám tedy jenom menší bonsaje, které můžu umístit za okno.

To je taky případ tohoto modřínu. Rostl uprostřed vzrostlého smrkového lesa, který však byl dost řídký na to, aby propustil dostatek světla i do svých nejspodnějších vrstev a nabídl tak skromné životní podmínky i mému malému modřínku.

Na jaře roku 2004 jsem se tedy vydal do onoho lesa, abych si odnesl vybraný materiál. Po dlouhé zimě jsem se už nemohl dočkat, až zase zaryji ruce do hlíny. Ale to asi všichni znáte.

Je to jenom malý stromek (kmen je silný asi jako palec), takže s vyzvednutím nebyl problém. Vystačil jsem si s malou zahradnickou lopatkou. Zabalil jsem kořeny do igelitové fólie a ve svém batohu a na kole dopravil modřín domů.

Zasadil jsem ho do keramické misky o průměru 18 cm. Jako substrát jsem použil směs rašeliny, hrubšího písku, akadamy a taky trochu kompostové zeminy. Přesný poměr jednotlivých složek nevím. Vždycky si nějak namíchám základ substrátu a potom přidávám některé složky tak, abych docílil žádaného složení. Povrch je zasypaný čistou akadamou. Ta chrání substrát proti vyplavení při dešti a taky je lépe poznat, kdy je třeba rostlinu zalít.

Tvarování modřínu

Podoba literátského stylu - spodní větev chybí

Protože se mi líbil poměrně dynamický tvar kmene, měl jsem v úmyslu vytvarovat strom do literátského stylu (podívejte se na tuto představu na tomto obrázku). Tak by měl strom výšku asi 40 cm. Spodní nezajímavou rovnou větev jsem neměl v plánu použít při budoucím tvarování, ale nechtěl jsem ji hned po vykopání odstranit. V této fázi je každý pupen dobrý a pomůže při tvoření potřebné kořenové hmoty.

Varianta se spodní větví

Jak je vidět ne obrázku, tato spodní větev (původní pozice nakreslena červeně) se otáčela o 180 stupňů od směru růstu kmene a to byl problém. Strom jsem nemohl umístit za okno, aniž by o něj některá část koruny nedrhla. Proto jsem se rozhodl vytvarovat ji drátem tak, aby nezavázela. To nebyl vůbec problém, protože větev byla mladá a tenká. Abych strom zbytečně nenamáhal, použil jsem velký poloměr ohybu. Takový ohyb mi úplně stačil.Výsledek je opět zachycen na obrázku. Jinak jsem samozřejmě prostříhal moc dlouhé loňské výhony, ale do větších zásahů jsem se nepouštěl.

Později modřín krásně obrazil, což mě naplňovalo radostí. Nevytvořil sice téměř žádné nové výhony, použil jen starší brachyblasty, ale to se ani v prvním roce po vykopání nedá moc čekat.

V průběhu roku jsem silně a mnohokrát přemýšlel o budoucím tvaru a vymyslel jsem jednu zajímavou variantu. Když jsem tak viděl tu ohnutou větev, napadlo mě vytvořit celou korunu jenom z ní. Větev jsem proto postupně během celého roku ohýbal víc a víc. Pěkně centimetr po centimetru, abych snad neriskoval zlomeninu.

Na jaře roku 2005 jsem ji dotvaroval. Měl jsem totiž zatím jen surový ohyb a musel jsem proto ještě upravit její sklon a vytvarovat větvičku, která bude tvořit korunu. Výsledek mého jarního snažení je na další fotce.

Natvarovaná rostlina

Obě větve vedoucí doleva v budoucnu odstraním. S tímto krokem však nijak nespěchám. Takhle se bude lépe tvořit kořenová hmota a snad i trochu zesílí kmen. Původní kmen odstraním dříve, abych nasměroval energii do té části stromu, která v budoucnu bude tvořit korunu.Z jeho zbytků vytvořím dlouhé jiny, takové totiž mám nejraději.

Se zkrácením zbytku použité větve ještě pár let počkám. Silný a volněji rostoucí strom se bude hodit při dalších úpravách kořenů. Ty zatím zůstávají velkou neznámou a s jejich odkrytím čekám až na přesazování.

S další fotkou jsem si trochu pohrál, abych (prozatím jen virtuálně), ztvárnil svoje představy.

Vize do budoucna

Nakonec jsem velice rád, že jsem tu větev neuřízl bezhlavě hned, když jsem strom získal. Ne že bych neměl rád literátský styl, ale tato možnost se mi líbí víc. A o to přece jde.

A co vy? Dali byste přednost jinému tvarování? Obě varianty jsou zatím otevřené, ještě pořád se můžu vrátit k původnímu literátskému stylu. Nebo dokonce vymyslet něco úplně nového. Pokud snad někdo z Vás vymyslí další možnost, nebo se jen budete chtít na něco zeptat, něco dodat nebo namítnout, neváhejte a dejte mi vědět. Své názory můžete prezentovat v diskusi k tomuto článku

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 11     poslední: 03.12.05 10:18
    

        seřadit chronologicky
  Literát by mohl být zajímavějš...  Jaroslav Pišl26.11.05 16:44
  Já si myslím totéž, takto natv...  Jarda Polák26.11.05 22:31
  Mě se ta polokaskáda líbí, ale...  Josef Soukal28.11.05 08:37
  Já myslím, že tototvarování ne...  Macháček Libor28.11.05 21:26
  tvarování  Pavel Slovák28.11.05 23:22
 > Re: tvarování  Jaroslav Pišl29.11.05 04:05
 >> Re: tvarování  Jan Káňa29.11.05 21:10
 > Re: tvarování  Anonym29.11.05 23:40
 >> Re: tvarování  Pavel Slovák30.11.05 12:24
  vypada k svetu  Hanka01.12.05 20:33
  pěkné  Anonym03.12.05 10:18

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2020 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů