V. Wiesner: Výstava v Uherském Hradišti

Pohledy a postřehy z výstavy "To nejlepší nakonec" přináší president Bonsai klubu CZ...
31.10.2005  přečteno: 1124x,  kat.:bonsaje

Uherské Hradiště je město s dlouhou a zajímavou historií. Založil je roku 1257 král Přemysl Otakar II. jako pohraniční pevnost. Dnes je centrem Slovácka a pyšní se bohatým kulturním životem, na němž se významnou měrou podílí svou činností Klub kultury Uherské Hradiště. Právě Klub kultury byl spolupořadatelem výstavy bonsají a suiseki, jež se konala od 27. do 30. října 2005 v samém centru Uherského Hradiště, v historických prostorách Galerie Reduta na Masarykově náměstí. Hlavním pořadatelem výstavy byl pan Josef Valuch, majitel firmy Isabelia, Bonsai centra a muzea ve Starém Městě na Moravě. Výstava nesla honosný název - "To nejlepší nakonec."

Poněkud neskromně znějící název výstavy rozebírat nebudu - od toho mě odradil hned u vchodu prezident libochovického bonsai klubu Karel Chramosta. Vyčinil mi, že jsem si dovolil napsat kritický článek k jediné velké akci České bonsajové asociace - expozici bonsají a suiseki pořádané v rámci akce 2005 - rok mezilidských vztahů mezi EU a Japonskem, jíž poskytla prostor výstava Hortikomplex v Olomouci. Je na pováženou, že se zde stále ještě najdou lidé, kteří potlačují konstruktivní kritiku, namísto aby ji využili jako odrazového můstku k řešení problémů a zlepšení úrovně celého oboru.

Pokud se týče samotné výstavy v Galerii Reduta, nejspíš překvapím ty, kteří si mě zařadili do škatulky pedantského škarohlída a očekávají, že výstavu v Uherském Hradišti ohodnotím sloupcem stížností. Nikoli. Překvapen jsem byl především já sám - a sice velmi příjemně. Tato výstava nejenže představila veřejnosti skutečné bonsaje a suiseki hodné toho jména, ale návštěvníci měli navíc to potěšení pokochat se pohledem na suchou zenovou zahradu, instalovanou v hlavním sále. Zahrada se vyznačovala velmi promyšleným návrhem a způsob zpracování svědčil o citlivém přístupu v našich krajích takřka nevídaném. Škoda, že chyběla popiska se jmény autorů - zasloužili by si to. Jak jsem se dozvěděl od pana Valucha, zahradu vytvořili pánové ze Slovenska. Před těmito pány rád smekám.

ČBA se svým prezidentem Václavem Novákem a Bonsai klub Libochovice s prezidentem Karlem Chramostou jsou spojité nádoby. Na letošní vrcholnou výstavu ČBA mají dost podivné názory, které podle mého mínění nikterak neprospívají, ne-li přímo škodí, kultuře bonsají, suiseki a okrasných zahrad u nás a propagaci tohoto oboru. Působí to na mne dojmem snahy o finanční zisk za každou cenu. Takový přístup ale nutně snižuje kulturní přínos. Za příklad opačného přístupu, který je mně osobně mnohem bližší, mohu bez výhrad prohlásit právě výstavu v Uherském Hradišti, jež dozajista potěšila každého, kdo si našel čas, aby ji navštívil. Panu Valuchovi ve spolupráci s Klubem kultury Uherské Hradiště, všem, kteří se na tvorbě výstavy podíleli, vystavovatelům a také šikovným pánům ze Slovenska tímto děkuji.

Majitel Bonsai musea Josef Valuch provází VIP hostyJosef Podpěra nestor české bonsajistiky připíjí na úspěch výstavyJiří Svačina si prohlíží výstavuMichal Budík před zajímavou expozicíDetail zahradyTři skupiny kamenů s mechem ve štěrkuCelkový pohled do sálu galerieNejlepší bonsai v roce 2005, titul udělilo prezidium ČBAI na zeleném pozadí borovice dobře vynikáHabr v podzimním zabarveníBorovice zasazená v kameniStará oliva H.JanuškovéJiří Franta - jabloňGingko billoba v podzimních barváchŠest gráciíArchitektura reduty umocňuje kouzlo bonsajíKouzlo starých věcíPrůhledyMini-suisekiKarel Chramosta sleduje demoDíla čínského malířeSbírka konvičekKrása staré práceSouprava miniaturních konviček na čajVelká konviceČínská konviceMalba na bambusové rohožiUkázka ruční práceVýtvarná řezba v dýni, upraveno v digi-fotokomoře

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 4     poslední: 06.11.05 19:20
    

  Proč tady není hodnocení ?  Carlos31.10.05 21:27
  :-)  Arabela01.11.05 09:26
  Poděkování  Daniel Vlach03.11.05 07:09
  ad výstava Uh. Hradiště  Milena Růžičková06.11.05 19:20

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2020 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů