V. Wiesner: Kouzlo japonských svátků

V následující reportáži se můžete podívat na bohatý program, který doprovázel valnou hromadu Čs. - japonské společnosti
05.10.2005  přečteno: 547x,  kat.:bonsaje

V sobotu 1. října 2005 se v Kongresovém sále Hotelu Beseda Bonsai výroční valná hromada Česko-japonské společnosti. Slavnostní ráz akce umocnila výstava souboru fotografií „Kjótské slavnosti“ zapůjčeného Robinem Heřmanem a kolekce bonsají a suiseki Václava Wiesnera.

Hlavním a netrpělivě očekávaným bodem programu bylo vystoupení slavné japonské společnosti Kikunokai, která v rámci zakončení evropského turné navštívila Prahu a 3. října oficiálně vystoupila na scéně Státní opery. Společnost, jíž roku 1972 založila a dodnes řídí paní Mičijo Hata, choreografka Kurosawova filmu i „Sny,“ se zabývá studiem a uchováváním klasického i lidového japonského umění. Tance, doprovázené živě bubny taiko a tóny dalších tradičních nástrojů, předkládá divákům jak v tradiční podobě, tak v modernizovaných variacích na klasická témata. Klade si za cíl uchovat krásu tradic a nenásilně je spojovat se současnými uměleckými trendy při zachování původního půvabu. Celosvětově stoupající obliba etnických prvků v řadě oborů, zejména pak v hudbě a tanci, propagátorům tradičních umění přeje.

Účastníci valné hromady měli jedinečnou příležitost vychutnat si představení v komornější atmosféře Kongresového sálu jaksepatří zblízka. Tanečníci vystupovali doslova několik kroků od publika a úzký kontakt s diváky, takřka na dotek, mnohonásobně umocnil strhující dojem. Předvedli vybrané části evropského vystoupení, mimo jiné lidové tance, které se provozovaly u příležitosti japonských svátků a slavností, kupříkladu na oslavu dožínek. Sál se chvěl pulsem bubnů a diváci měli pocit, že se stali součástí barevného reje, který jim vířil před očima. Jako lahůdku si nakonec ti, kdo měli odvahu, mohli „osahat“ bubny. Této nabídky rád využil spisovatel Ondřej Neff a svůj dojem z představení vyjádřil lakonicky, leč výstižně, na svých webových stránkách – „musí se to zažít.“ Závěrečnou třešinkou na dortu byl zážitek, jaký si návštěvníci divadelního představení sotva mohou dopřát – tanec se samotnými účinkujícími.

Milovníci japonské hudby a tance měli v Praze bohužel pouze jedinou možnost shlédnout vystoupení společnosti Kikunosai, program nazvaný „Japonský tanec – tradice a tvořivost.“ Přesto se ale mají ještě nač těšit. Podobně úchvatný zážitek slibuje vystoupení souboru Gagaku pod názvem Kreativní tradice 2005. Soubor Gagaku se věnuje interpretaci ceremoniální hudby a tanců, které po staletí pěstovali japonští dvořané a umělci. Představení se uskuteční 29. listopadu ve Španělském sále Pražského hradu pod záštitou japonského Úřadu pro záležitosti císařského dvora.

Expozici bonsají a suiseki připravil V.WiesnerBerberis a bambusSkalník v kameniOsteomelesNetradiční konpoziceBuk v podzimním zabarveníPorada před vystoupením v Besedě BonsaiVlevo paní Mika Iga kulturní atašé a členka souboru paní Kumiko TanimotoVybalování bubnů taikoHarumi Yamada připravuje ikebanuŠest tanečnicRestaurace Miyabi připravila obědOndřej Neff s Ljubou Krbovou a dcerouRobin Heřman zahajuje akciBubny taiko se musí prožítOndřej Neff a taikoTanec kolem bubnůPaní Mičio Hata s Robinem HeřmanemV koleTři tanečníciČesky se tomu říká mašinkaRozjel to i Ondřej NeffHudebníci souboruTaneční rejJeho exelence Hideaki Kumazawa,velvyslanec Japonského císařství s chotíJeho exelence Hideaki Kumazava při projevuBez názvuMičijo HataPaní Mičijo Hata s malou žačkouScéna se lvy na lávceLví hřívyZávěrečná scéna ze státní opery

Hodnocení článku: průměrná známka 1.6   hodnotilo 20 čtenářů

1 2 3 4 5      

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 0
    

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2020 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů