Šárka Čermáková: Sugata a Iwagata - ishi

Prezentace dvou zajímavých kamenů jedné privátní sbírky suiseki ...
26.12.2004  přečteno: 703x,  kat.:suiseki

Sugata - ishi patří k velmi atraktivním kamenům. Jsou to objektové kameny, které představují postavy lidí, poustevníků, svatých, mnichů, madon, budhů atd.

Této postavě jsem dala název "Venuše", protože i oko laika ocení její nápadnou podobu. Kámen jsem nalezla v řece stékající z Ligurských Alp do údolí. Má základ v typicky ligurských kamenech, ale materiál je hodně tvrdý, omletý, bez ostrých hran a byly na něm léty nanesené, špatně odstranitelné usazeniny. Na kameni je cenný vyvážený tvar a obě pohledové strany, z nichž ani jedna není dominantní, a proto se může prezentovat oběma způsoby. Pro podložku jsem použila ořechové dřevo, jejíž oblý a masivnější tvar podporuje stabilitu kamene. Konečná úprava je provedena tmavým mořidlem a matným lakem. Kámen ocenila i porota A.I.S.A. v Parabiágu v Itálii a patří k nejcennějším z mojí současné sbírky.

Iwagata - ishi, pobřeží, je dalším z mých oblíbených kamenů, který jsem objevila při vysokohorské turistice v Pyrenejích ve Španělsku v horské říčce, nedaleko hranic s Francií. Proti všem očekáváním se za celý výlet podařilo najít jen jeden kámen, který splňoval všechna kritéria suiseki. Má velmi pěkný, plastický tvar, vzadu se zvedá několik vrcholků vzdálených hor, které se směrem dopředu snižují, přibližují a směřují do údolí, které by mohlo představovat také Mizutamari - ishi.

Kámen je zajímavý svým tvarem, barvou i další možností prezentace, s kterou by ale souvisela výroba nové dai. V letním období je možno kámen prezentovat na suibanu. Současná podložka je vyrobena z lipového dřeva, namořena do mahagonového odstínu a přestříkána matným lakem. O kámen pečuji venku denním přeléváním vodou. Kámen je publikován v knize Bonsai a suiseki vydané k Evropské výstavě pořádané v roce 2003 v Jihlavě.

Sugata - ishi, výška 14 cm, délka 6 cm, šířka 4 cmOcenění poroty  A.I.S.A. v Parabiágu v Itálii 2004Iwagata - ishi, výška 9 cm, délka 25 cm, šířka 11 cm.

Hodnocení článku: průměrná známka 1.0   hodnotili 4 čtenáři

1 2 3 4 5      

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 3     poslední: 02.01.05 08:54
    

  Pěkné  Jaroslav Pišl27.12.04 01:31
  krása  Ondřej Němec27.12.04 10:32
 > Re: krása  Jaroslav Pišl02.01.05 08:54

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2020 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů