Jan Stropnický: Živé vánoční stromky, část 2

Pokud máte k dispozici odpovídající jehličnatý stromek, můžete si ho na Vánoce ozdobit třeba následujícím způsobem ...
21.12.2004  přečteno: 430x,  kat.:bonsaje

Pro tvorbu živých vánočních stromků můžeme kromě klasických venkovních bonsají použít i netradiční pokojové jehličnany. Pro malou ukázku zdobení jsem si vybral středomořskou borovici Pinus pinea.

Stromek o velikosti 28 cm pěstuji na okně své pracovny (východní strana) již třetím rokem a jedná se o rostlinu, kterou jsem si koupil v normálním květinářství za 105,- Kč. Běžná celoroční péče spočívá v dostatečné zálivce, pravidelném hnojení a občasném zaštipování. Více není třeba, v této fázi pěstování je nejdůležitější aby borovice sílila a aby jí narostl dostatek zelené hmoty.

Jestli jí jednou budu tvarovat a pokusím se z ní udělat klasickou pokojovou bonsai zatím nevím. Mám ji pro radost a zkouším, co v bytě vydrží. Jako mini vánoční stromek jsem ji letos ozdobil porvé a kromě cesty, kterou jsem zvolil - zdobení v lidovém duchu - si docela dobře dovedu představit i o něco modernější pojetí.Jen elektrické svíčky bych asi nevolil. Na to se mi zdá borovička příliš křehká ...

Pro nazdobení v duchu lidových tradic jsem použil to nejjednodušší a nejzákladnější - v podstatě "co dům dal".

Suroviny pro zdobení stromečku.Umístění největších ozdob

Slaměné ozdoby ve tvaru hvězdiček a pletených košíčků pocházejí z OBI, stejně jako řetězy a sada dortových svíček. Slabý drát na tvarování stromků by bonsajista měl mít doma také a několik zvonečků malých rozměrů jsem našel při procházce po českobudějovických předvánočních trzích.

A jak jsem při zdobení postupoval? Nejdříve jsem z borovice odstranil suché jehlice, které se vyskytují na předělech starého a nového dřeva a pak na stromek umístil největší ozdoby. Borovici jem nepřesazoval, ponechávám ji v pěstební plastové misce.

Dalším krokem bylo připevnění svíček. Nepoužil jsem žádné speciální držáky, bohatě postačil slabý tvarovací drát. Ten jsem opatrněobtočil několikrát kolem báze svíčky a tu pak na větvičku přidrátoval.

Následně jsem stromek obtočil slaměnými řetězy - tady pozor na to, kam je dáváte. Sláma je dobře vyschlá a i takovýto malý stromek by mohl spůsobit požár.

Přidáme svíčkySlaměné řetězy

Po malé zkoušce jsem ještě doplnil pár svíček dozadu a dolů na spodní větev vpravo a vše pro vás vyfotografoval.

První zapálení ...Dokonalá atmosféra vánoc

Myslím, že i takto malý stromeček (a nebo právě proto) může přinést hodně radosti a určitě se v konkurenci těch velikých neztratí.

Hezké Vánoce a hodně třeba i malinkatých dárků přeje a na "webovanou" se s vámi všemi v novém roce těší Jan Stropnický

P.S.
A víte v čem je největší přednost tohoto stromku? Po Vánocích sundám ozdoby, na jaře ho přesadím a celý rok se mohu těšit z nových přírůstků. Na rozdíl od jiných vánočních stromečků je ten můj totiž živý ...

Hodnocení článku: průměrná známka 1.2   hodnotilo 6 čtenářů

1 2 3 4 5      

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 2     poslední: 21.12.04 14:45
    

  vánoce přicháejí  Jiří Svačina21.12.04 11:02
  Vánoční stromek  Slovák Pavel21.12.04 14:45

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2020 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů