J. Stropnický: Rychlení bonsají k Novému roku

Pokud si chcete k Novému roku narychlit nějakou kvetoucí bonsai, máte nejvyšší čas!
11.12.2004  přečteno: 498x,  kat.:bonsaje

Mezi hlavní novoroční dárky ve východní Asii patří rozkvetlé slivoně. Ty jsou nejen předzvěstí blížícího se jara, ale kontrastem drsné a tmavé borky a něžných křehkých květů s jemnou vůní dokonale odpovídají i východoasijským estetickým ideálům. V průběhu staletí se měnila i oblíbenost barvy květů. Nejdříve to byla bílá, později červená a pak růžová.

Do rodu Prunus patří celá řada třešní, višní, meruněk a mandloní. V Japonsku je nejoblíbenější PRUNUS MUME (japonská meruňka). Bohužel pěstování této rostliny je v našich klimatických podmínkách v důsledku její malé mrazuvzdornosti problematické. Velmi lehce totiž namrzají nejen výhony s květními pupeny, ale i rozkvetlé květy.

Pokud Vás přece jen uchvátila krása květů objevujících se před vyrašením listů, nemusíte nad obtížemi spojenými s pěstováním Prunus mume zoufat. I u nás jsou stromy a keře, které Vás zaplaví nádherou svých květů a co je hlavní - lze je pěstovat jako bonsaje. Nejznámějším druhem je "parková sakura" Prunus serrulata. Ta se objevuje v četných růstových formách s různou barvou a tvarem květů. K rychlení je přímo předurčena i všem dobře známá trnka, Prunus spinosa. Ta je v době květu velice podobá právě japonské P. mume. Slivoně se pěstují především pro krásu květů a tuto skutečnost je třeba mít na paměti i při řezu výhonů. V praxi to znamená, že řez provádíte po odkvětu (duben až květen). U mladých rostlin, které ještě tvarujete do základní podoby, používejte běžné techniky řezu a zaštipování bez ohledu na kvetení.

Co musíte udělat pro to, aby rostlina vykvetla právě na Nový rok ? Hlavní faktory výběru bonsají pro rychlení jsou rostlinný druh a množství květních pupenů. Ty rozpoznáte podle toho, že jsou ve většině případů "baculatější". U domácích sakur je objevíte lehce. Vyrůstají ve svazcích na dvou či víceletém dřevě. Bonsaje, které se Vám zdají pro rychlení ideální, ponechte až do zámrazu na původním stanovišti. "Přejití mrazem" je důležitý faktor ovlivňující rovnoměrné nakvetení. Po příchodu prvních mrazů přeneste bonsai do studeného nevytápěného skleníku nebo do chladné chodby, kde ji udržujte v zimním klidu s minimální zálivkou tak, aby substrát zůstával mírně vlhký.

S přímým rychlením začněte asi tři až pět týdnů před událostí, kterou má Vaše rozkvetlá bonsai dekorovat. Doba probouzení rostliny je závislá na druhu. Pro zlatice a trnky Vám postačí 3 - 4 týdny, pro sakury a kdoulovce je doba rychlení asi o 1 - 2 týdny delší. Přeneste bonsai do světlé místnosti s teplotou okolo 18 stupňů Celsia, nejlépe blízko okna a zvyšte úměrně i zálivku. Rostoucí teplotou urychlujete rašení a naopak s klesající teplotou rašení zpomalíte. Tímto způsobem můžete poměrně přesně kvetení načasovat na požadovanou dobu. Kolísání teploty nesmí být více jak o 10 stupňů Celsia. Při větších výkyvech totiž vystavujete bonsai nežádoucímu "teplotnímu šoku". Po odkvětu rostlinu přeneste opět do chladu, teplota však již nesmí klesnout pod bod mrazu. Rostlinu ponechte na tomto stanovišti při mírné zálivce až do jarních měsíců, kdy ji umístíte zpět na stálé stanoviště.

Doporučení na závěr. Než se do rychlení bonsají pustíte, zkuste si přirychlit např. jen květuschopné řízkovance. Vyvarujete se tak případnému neúspěchu či dokonce ztrátě milované bonsaje.

Hodnocení článku: průměrná známka 2.0   hodnotili 4 čtenáři

1 2 3 4 5      

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 0
    

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2020 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů