J. Stropnický: 1. výstava bonsají a suiseki na Johance

V centru pro zahradu, les a volný čas Johanka v Kamenici nad Lipou skončila v sobotu výstava bonsají a suiseki ...
19.09.2004  přečteno: 831x,  kat.:bonsaje

Sobota patřila na Johance odbornému programu, při kterém se zájemcům o ukázky tvarování představili Jan Bučil z Jihlavy a Jaroslav Glaser z Bonsai centra Staňkov. Po skončení tvarování měli zájemci možnost shlédnout diapozitivy a přednášku Václava Karafiáta o cestě za bonsajemi a zahradami do Číny.

Jako první Vám přinášíme pohled na vystavené exponáty bonsají a suiseki, kterými se prezentovali následující vystavovatelé: Centrum Johanka, ing. Lubomír Černý, Jaroslav Glaser, Jan Bučil, Karel Šerák a Tomáš Homola.

Celkový pohled na výstavu bonsají a suiseki na JOHANCEMohutné japonské javoryPohled na část vystavených exponátůVystavené bonsajeAcer ginala - lesík, J. GlaserMame a šohin, J. GlaserJeden z pohledů na výstavuAcer burgerianum, JohankaAcer palmatum, JohankaAcer burgerianum, JohankaOkrasná jabloň, JohankaPokojový jasan - Fraxinus uhdei, J. GlaserVinná réva, J. GlaserBorovice lesní - tanuki, J. GlaserPinus sylvestris, J. GlaserKolekce mame a šohim, J. GlaserŠohin a suiseki, J. GlaserPicea alba GREGORIANA - smrk, J. GlaserJuniperu chinensis, J. GlaserSuiseki, K. ŠerákSuiseki, L. ČernýSuiseki, L. ČernýKolekce suiseki, T. HomolaPortulacaria afraFíkus Panda a krasula

Ukázky tvarování byly připraveny tak, aby měli diváci možnost srovnávat. První strom - jalovec - se dal tvarovat několika způsoby a přímo při samotné práci se pohled na rostlinu měnil a i výsledek byl trochu jiný, než původní záměr demonstrátora.

Místo, kde se konaly ukázky tvarování - galerie v 1. patře prodejní budovyJalovec - výchozí materiál pro tvarováníJalovec tvaroval Jaroslav Glaser ze Staňkova u Plzně. Odřezávání prvních větví.Úprava džinů pomocí dláta ...... a kleští.Vytvořený džin.Posuzování kořenových náběhů.Čištění kmene drátěným kartáčem.Očištěný kmenZadní strana jalovce - po větvých zbylo několik džinů.Začíná drátování koruny.J. Glaser při drátování kosterních větví.Při drátování pomáhali i diváci z publika.Po nadrátování začíná tvarování koruny.Odstranění nejspodnější větve.Ze zbytku po větvi bude také džin.J. Glaser při finálním tvarování.Výsledek ukázky tvarování. Tato bonsai by se měla v budoucnu zasadit do skořepiny, která bude symbolizovat skálu, ze které se jalovec naklání směrem do volného prostoru.

Borovice byla na rozhodování o finální podobě jednodušší, klasická školkovaná rostlina moc kreativních možností ani nenabízela. O to více ocenili diváci precizní zpracování rostliny J. Bučilem ...

Borovice, výchozí materiálRostlinu tvaroval Jan Bučil z Jihlavy.Určování pohledové strany.Nebari je poměrně solidně utvářené.Rěz nepotřebných větví.Borovice po prvním řezu.J. Bučil vysvětluje divákům svou představu o uspořádání větví v koruně.Pohled na borovici před drátováním.J. Bučil při tvarování.Při drátování pomáhá asistent z publika.Drátování - detailní pohled do koruny.J. Bučil drátuje větve dalších řádů.Je nadrátováno - tvarování může začítUkázka možností práce s nadrátovanými větvemi v koruně.Výsledek demo - založení základního tvaru borovice. Nyní je třeba o rostlinu dobře pečovat a vyčkat, jak se probudí spící pupeny, ze kterých naroste potřebná zelená hmota koruny.

Hodnocení článku: průměrná známka 1.4   hodnotilo 9 čtenářů

1 2 3 4 5      

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 1     poslední: 19.09.04 12:17
    

  výstava  Slovak Pavel19.09.04 12:17

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2020 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů