V. Wiesner: Návštěva Piuse Nottera

Pokud Vás zajímá, proč přijel začátkem tohoto roku do Česka prezident EBA, čtěte následující příspěvek ...
27.02.2004  přečteno: 891x,  kat.:bonsaje

V polovině února opět navštívil Prahu Pius Notter, prezident Evropské bonsajové asociace, evropský muž číslo jedna v bonsajistice a tvorbě japonských zahrad. Původně předpokládal, že přijede již počátkem ledna, avšak mimořádná cesta do Japonska ho přiměla tento plán změnit.

Do Čech a na Moravu tentokrát přijel se záměrem provést cosi na způsob krátké expediční prohlídky zahrad, které vytvořili čeští pěstitelé bonsají a provozovatelé bonsajových center. Poněvadž u nás strávil pouhé čtyři dny, nebylo v jeho možnostech všechna bonsai centra či menší obchůdky navštívit. Pius Notter projevil zájem zejména o ty, jež si už v Čechách na Moravě vybudovaly dobré jméno, ale které on sám dosud neviděl. Patří mezi ně firmy Bonsai Sumiko, Tonja, Bonsai centrum Libčany a Isabelia.

Řadu lidí udivilo, proč si Pius Notter zvolil pro svou návštěvu roční období zdánlivě zcela neatraktivní, kdy bonsaje a zahrady nejsou v té správné „pohledové kondici. Mělo to své příčiny, dokonce rovnou dvě. V sezóně je Pius Notter zcela vytížen vedením vlastního bonsai centra a miniarboreta, pořádáním odborných seminářů, tvorbou zahrad pro náročné zákazníky a řadou dalších povinností spojených i s jeho funkcí: čtyři volné dny by ve svém kalendáři zkrátka nenašel. Druhým důvodem byl úmysl seznámit se s předstihem s prostorami společnosti Olympus, v nichž má v dohledné době vzniknout japonská zahrada.

Celosvětově proslulá japonská firma Olympus je ve všech oborech své činnosti pojmem. Vzhledem k její pozici na trhu je nezbytné, aby zahrada, jež bude součástí veřejných prostor pražského sídla firmy byla náležitě reprezentativní, tedy vskutku na úrovni. Proto značná část materiálu a architektonických prvků bude dovezena přímo z Japonska.

Sídlo společnosti Olympus bylo první zastávkou Piuse Nottera cestou z letiště. Přijal nás generální ředitel JUDr. Petr Hanzlík. Pius Notter si prohlédl sbírku bonsají v zasedací místnosti a poté si s JUDr. Hanzlíkem pohovořil o plánované japonské zahradě. Sám považuji rozhodnutí zástupců firmy Olympus vybudovat na strategickém místě v Praze veřejně přístupnou japonskou zahradu za šťastný nápad, ba kulturní počin. Přestože nebude rozsáhlá, bude to první zahrada tohoto typu v Praze a naše město nesporně obohatí. Nelze přehlédnout zejména fakt, že nebude pouze zahradou v japonském stylu, ale při její výstavbě se budeme řídit zásadami tvorby pravých japonských zahrad z hlediska symboliky a ideové náplně. Zárukou, že výsledek bude odpovídat záměru, je i účast Piuse Nottera na projektu.

Večer v den svého příjezdu se Pius Notter zúčastnil výroční členské schůze Bonsai klubu CZ, jehož je čestným členem jakož i další osobnosti. Část večera byla věnována besedě, při které odpovídal zájemcům na jejich dotazy.

První výlet mimo Prahu nás zavedl do Bonsai centra Sumiko, které v Nedrahovicích provozuje rodina Čestmíra Sosnovce, povoláním učitele a řízením osudu tak trochu velkostatkáře. Pedagogické schopnosti Čestmír Sosnovec bohatě zužitkuje při oblíbených seminářích na téma bonsajové tvorby, které v bonsai centru pravidelně pořádá. Součástí Bonsai centra Sumiko je i zahrada v japonském stylu. Piuse Nottera obzvlášť zaujal způsob rozložení skupiny kamenů a jejich vliv na celkovou atmosféru zahrady.

Z Nedrahovic jsme zamířili až na Moravu, do Starého Města k Josefu Valuchovi, majiteli firmy Isabelia. Josef Valuch se na naši návštěvu náležitě připravil: pozval nejen bonsajisty, ale i novináře a uspořádal s Piusem Notterem nečekanou tiskovou konferenci. Této příležitosti vyžil také k prezentaci svého vydavatelského počinu a představil všem přítomným dlouho očekávanou dvoudílnou knihu o pěstování bonsají, překlad z korejského originálu.

Hned vedle Starého Města v Uherském Hradišti sídlí další známá firma Tonja manželů Ondrášových, kterou pan Pius Notter dobře zná, neboť byl hlavním účastníkem jejího slavnostního otevření. Antonín Ondráš vysvětlil panu Notterovi velkorysé plány na rozšíření bonsai centra. Debata, rozšířená do všech možných směrů, skončila až nad ránem ve vinném sklípku Tondy Ondráše. Pius Notter ochutnal desítky různých vín, včetně ledových a velice ocenil vinařské znalosti a schopnosti pana Ondráše. Vína byla skutečně kvalitní, což se potvrdilo tím, že nás ráno nebolela hlava.

Z Uherského Hradiště jsme vyrazili na Hradec Králové, kde nedaleko v Libčanech je nejstarší firma u nás, Bonsai Centrum Libčany. Také v této firmě pracuje celá rodina a hlava rodiny Jaroslav Pišl neustále vylepšuje obchod i zahradu. Pius Notter byl velmi překvapen úrovní všech bonsai center a vše velice kladně hodnotil.

V den odletu pan Pius Notter navštívil soukromou zahradu pan Jiřího Trčky v Želivci. Pan Trčka je znám především svými úžasnými kapry koi, kteří se i v mrazivém počasí prohánějí v blízkosti hladiny jak v letním čase, ovšem ve skleníku.

Před nástupem do letadla navštívil Pius Notter znovu areál firmy Olympus, který je při cestě, aby měl o čem přemýšlet. Stavba zahrady začne 1. dubna, dokončení je naplánováno na konec téhož měsíce. O stavbě zahrady můžete sledovat reportáž na těchto stránkách, po dokončení i v časopise Bonsai - Příroda a Člověk a určitě i v dalších periodikách.

Pius Notter předává členství v bonsai klubu CZ generálnímu řediteli.Generální ředitel firmy Olympus si prohlíží plánky zahradyRozhovor o japonské zahradě.Jednání v OlympusuP. Notter u Č. SosnovceProhlídka zahradyKámen připravený k umístění do zahradyNa statku u Č. SosnovceJ. Valuch vítá vzácného hostaInterier prodejny IsabeliaProhlídka BC IsabeliaFoto na památkuNad sklenkou dborého vína, vlovo tlumočník P. HornHodnocení suisekiMomentka z prohlídky skleníku s pokojovými bonsajemiProhlídka venkovní zahradyIsabeliaPři prohlídce suisekiZimní pohled do zahradyInterier BC Isabelia - nabídka vínFocení u tokonomyPamátka na návštěvu prezidenta EBATokonomaZasněžená zahrada BC IsabeliaPlakát - pozvánka na výstavu ČBA do Plzně.Antonín Ondráš má smělé plány do budoucna.Pohled do zasněžené japonské zahradyJaponská zahrada firmy TonjaJaponská lampaA. Ondráš předvádí zahraduA. Ondráš seznamuje P. Nottera s plány na rozšíření centra.Jednání v Tonja.Antonín OndrášPohled do zimní zahradyBuk v zimě.Přivítání v LibčanechP. Notter ve skleníku s pokojovými bonsajemi.P. Notter prohlíží stolky pod bonsaje.V zahradě.P. Notter si stolky i fotil.V nově vybudované části asijské zahrady.Prohlídka misek.Diskuse nad bonsajemi.Pohled do čínského altánu.Návštěvu sledovala i papouštice.Čínský altánTvarovaná borovice lesníPohled na zamrzlé jezírkoNávštěva v soukromé zahradě J. Trčky.Pohled na jezírkoDiskuse v zahradě.Při prohlídce japonské zahrady.Borovice a kámen.Kámen a živá rostlina.Voda v zahradě - japonská studánkaSuchý potokSuchý potok a tvarované buxusy.Dvojčata Tanuky.Tanuki počítá zlaťáky ...Barevný kámen v zahradě.Krajina v okolí ŽelivcePřírodní mrtvé dřevoPřírodní mrtvé dřevoDva obdivovatelé přírodních kamenů ...Detail ...Kamenná scenérieP. Notter a J. Trčka při vycházce do okolí.

Hodnocení článku: průměrná známka 1.0   hodnotilo 16 čtenářů

1 2 3 4 5      

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 4     poslední: 01.03.04 15:26
    

  reportáž  Karel Šerák27.02.04 07:56
  Pěkná reportáž vždy potěší, dě...  Jiří Svačina27.02.04 09:41
  Vynikající  Jiří Jirsa jr01.03.04 10:37
 > Re: Vynikající  wiesner01.03.04 15:26

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2020 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů