Pavel Slovák: Tvarování Pinus mugo ´Gnom´

Další příspěvek pro dlouhé zimní dny a večery ukazuje zajímavé tvarování borovice horské
17.01.2004  přečteno: 2033x,  kat.:bonsaje

V této reportáži se s Vámi chci podělit o pocity z tvarování pro mě vzácné borovice. Tuto rostlinu jsem získal od pana Petra Herynka, který mě jako demonstrátora pozval na Den otevřených dveří, jež pravidelně pořádá v Jirnech.

Jak mi pan Herynek řekl, získal tuto borovici kdysi od známého a u něj v Jirnech už roste v nádobě více než 18 let. I když byla nebyla borovice tvarována, hned mne upoutala hustým obrostem s krátkými jehlicemi. Rostlina skýtala mnoho variant tvarování. Nejvíce však na mne zapůsobil krásný silný kmen (11cm) s nádhernou borkou a širokými kořenovými náběhy.

Po mnoha úvahách a skicách jsem se nakonec rozhodl pro tvarování ve volně vzpřímeném stylu a pokusil se vytvořit majestátnou borovici, jakou jsem již léta toužil mít ve své sbírce.Takovou, jaké vídám na fotkách slavných japonských mistrů. Jedinečnost této rostliny je pro mne také v tom, že se jedná o český, tedy u nás vypěstovaný, strom.

Před samotným tvarováním jsem si nejdříve prohlédl všechny větve. Důvod byl jednoduchý: protože bylo z čeho vybírat, chtěl jsem na úvod vyřadit všechny větve a větvičky, které byly poškozené. Zda se mi tento výběr zdařil a jestli bylo tvarování úspěšné, to můžete posoudit sami z následujících fotografií se stručným komentářem.

Pavel Slovák vlevo a Petr Herynek vpravo. Uprostřed mohotná Pinus mugo.Pohled na rostlinuPorovnání velikostiMohutná báze rostliny.Mohutná báze rostliny.Začíná průklest větvíZačíná se rýsovat průběh budoucího kmenePohled na rozpracovanou borovici. Horní část kmene se musí výrazně ohnout směrem doprava.Pohled na fázi příprav k ohýbáníVydrátovaná rostlina čeká na tvarováníDetailnější pohled - pečlivé vyčištění koruny. Bylo třeba odstranit suché  větve a jehlice a následně protrhat i jehlice zelené.

Pár slov pro doplnění: Při drátování se držím svých jistých zásad a sice a) podle tloušťky větve používám přiměřeně silný drát, b) pozor - je rozdíl v tom jestli používáme hliník nebo mědˇ, c) u silnějších větví si můžeme pomoci napínacím drátem, d) snažíme se nedrátovat přes jehlice.

Po ukončení příprav před samotným dotvarováním rostliny si dám vždycky takovou krátkou meditační pauzu. Většinou se hlavou honí myšlenky jako: zvolil jsem správný tvar, mám vše správně vydrátováno, jak vyřešit vrchol rostliny, jak správně rozmístit negativní prostor v koruně, mám dotvarovat hlavní větev v celku nebo tuto práci rozfázovat a mnoho dalších úvah. Jsou to zkrátka okamžiky plné napětí a očekávání!

A jak se tyto úvahy proměnily do reality, můžete posoudit na závěrečných fotografiích.


Borovice po základním tvarováníRostlina ještě ve staré pěstební nádobě.Miska i dílny BC Isabelia borovici slušíBorovice na stanovišti v zahradě. Teď nastoupí detailní několikaletá práce při dolaďování koruny ...

Nádobu, kterou jsem zvolil, považuji za optimální, ale borovice musím časem zasadit ještě níže. Prozatím to ale neumožnily dva silnější kořeny ve spodní části balu. Stromek byl ve staré nádobě tak prokořeněný, že jsem měl strach ze zahnívání kořenů v období zimy. Nová miska je tedy o něco širší a to umožnilo dosypání nového substrátu (čistá akadama), což by podle mých zkušeností mělo zajistit zdravý vývoj rostliny bez přemokření. V budoucnu chci kořenový bal snížit a mírně zúžit korunu což by neměl být problém. Na podzim roku 2003 vytvořila borovice krásně nové pupeny na starém dřevě uvnitř koruny, což svědčí o jejím dobrém zdravotním stavu.

Na závěr chci poděkovat panu Petru Herynkovi za pozvání, bez kterého bych se s touto borovicí asi nikdy nesetkal a Josefu Valuchovi za misku, která krásu této borovice podtrhuje.

Ze své nové bonsaje mám velkou radost a doufám, že ji nejen Vám, návštěvníkům serveru bonsai-dnes.cz, představím na některé z příštích bonsajových výstav u nás.

Kontakt na autora tvarování> pavels@roznovan.cz

Hodnocení článku: průměrná známka 1.7   hodnotilo 19 čtenářů

1 2 3 4 5      

Diskuse k článku:
Počet příspěvků v diskusi: 5     poslední: 19.01.04 14:13
    

  Poměry  J.Pišl18.01.04 10:26
  A co šohin?  Maly19.01.04 00:01
 > Re: A co šohin?  J.Pišl19.01.04 08:16
  šohin?  Jiří Svačina19.01.04 10:34
  šohin  Miloš KOPSA19.01.04 14:13

  

Kontakt: redakce: Jan Stropnický. Tento server provozuje firma Jan Stropnický - Bonsai Academia. Aktualizace stránky je prováděna vždy, když se na české bonsajové scéně něco zajímavého děje. RSS. Doporučené rozlišení pro prohlížení této stránky je 1024 x 768 a více.  ISSN 1213-6840.
© 2001-2020 J.Stropnický, K.Stach, J.Junek             design: Jan Junek       Zásady ochrany osobních údajů