BONSAI-DNES.CZ
<<< zpět na poradník
bonsai thai ficus
Dobrý den, prosím o radu, zakoupila jsem bonsai thai ficus, bohužel opadávají listy. prosím o radu jak zalévat, čím hnojit, popřípadě kam rostlinu umístit, předem velmi děkuji za odpověď
Zdeňka 26.01.09 12:34   počet reakcí: 1     poslední: 13.02.09 18:25
13.02.09 18:25 redakce pěstování fíkusu
Možná pomůže malý návod na pěstování:

UMÍSTĚNÍ: Pro růst nových malých listů potřebují fíkusy, stejně jako ostatní rostliny, dostatek světla. Z rostlin, které se používají na pokojové bonsaje, stačí fíkusům nejméně světla. Proto mohou být nejdále od okna. V zimě vyžadují teplotu nad 15 oC a při správné zálivce snášejí dobře i suchý a teplý vzduch. Mají rady kořenu v suchu a v teple, vadí jim studený průvan při delším větrání a netěsnosti oken u parapetu, které mohou v zimě podchladit misku a zeminu.

ZALÉVÁNÍ: vydatně až po proschnutí zeminy měkkou vodou. Při vysoké dávce vápna reagují fíkusy chlorosou. Voda v podmisce nemá být déle než 1 hodinu. Jako stimulace růstů působí zálivka teplou vodou 40 oC (teplota vody na koupání ve vaně). Četnost a vydatnost zálivky je závislá m.j. i na druhu fíkusu.
HNOJENÍ: celoročně po dvou týdnech tekutými hnojivy.

PŘESAZOVÁNÍ: na jaře každý druhý rok, zároveň řez provést kořenů

PŮDA: vzdušná výživná zemina nebo hlína, rašelina a písek v poměru 1 : 2 : 2.

STŘÍHÁNÍ: chceme-li u fíkusu udržet velikost koruny, stříháme ho o 3 listy hlouběji, než je konečný obrys koruny Aby tento zásah nebyl viditelný, stříháme častěji a menší počet větví. Nechceme-li přijít o rašení, necháme za posledním listem kousek větve. Vytékání mléčné šťávy zamezíme mlžením studenou vodou. V zimě odstraňujeme velké listy. Přerostlou korunu můžeme v létě upravit radikálním zakrácením s odlistěním.

TVATOVÁNÍ: drátovat můžeme kdykoliv, ale jen na 3 měsíce. Drát musíme včas odstranit, protože větve i kmen rychle sílí.