BONSAI-DNES.CZ
<<< zpět na poradník
malé mušky
mám na bonsai malé mušky a nevým jestli je to škůdce a jak se ho případně zbavit.za odkazy děkuji Jirka
Jirka 23.10.08 23:55   počet reakcí: 4     poslední: 09.11.08 10:32
27.10.08 15:36 Pavel Šimsa nejlepší by byla fotka, ale as...
nejlepší by byla fotka, ale aspoň jestli jsou bílé (molice) nebo velikost. Případně co máte za kytku. Pavel
31.10.08 07:35 David Mušky...
Na dálku a nota bene s tak obecným popisem je rada opravdu těžká.
Ale zkusme: Jsou-li to \"mušky\" bílé a vzlétají při pohybu, když se třeba rostliny dotknete - jsou to nejspíš molice. Přípravků na jejich likvidaci je dost, v obchodech pro zahrádkáře, drogeriích Vám jistě poradí nebo si najdete na interenetu.
Jestli jsou to \"mini-mušky\" co tak divně poletují a jsou nepříjemné hlavně tím, že se různě motají a padají kam nemají, nejpíš se jedná o tzv. smutničky. Přinesl jste si je se substrátem. Ony v zásadě neškodí, ale jsou nepříjemné a znervózňující. Buď vyměňte substrát a kořený dobře propláchněte proudem teplé vody a zasaďte do substrátu, který jste propařil nebo dezinfikoval např. Dursbanem. Tohle dělejte s každou novou kytkou i s každým substrátem co koupíte. Pak máte šanci, že se \"mušek\" zbavíte.
Nechce-li se Vám nebo nemůžete-li přesadit, nezbude Vám než postřik, ale to budete likvidovat jen ty mušky a ne místo, kde se líhnou (v půdě). Někdo radí prolévání slabým roztokem hypermanganu. Nevím, vyzkoušeno nemám, ale myslím, že to uškodit nemůže (když nepomůže...).
Ať se Vám daří.
D.
Smutnice se celkem dobře chytají na žluté lepové desky, ale nevím, zda se jich tímto způsobem zbavíte nenávratně.
No aj mne sa to akurát stalo, že sa mi tam nasťahovali mušky. Do iných kvetov keď ich tam mám tak tam zapichnem pár zápaliek hlavičkou dole, vždy to pomohlo. Preto dúfam, že to aj tu pomôže a bonsaiu to neublíži