BONSAI-DNES.CZ
<<< zpět na poradník
Planá Hrušen
Dobrý den.Planou Hrušeň jsem si začal pěstovat dle způsobu yamadori.Vybral jsem si ji v lese.Hlavní kořen měla dlouhý a silny. POstranných kořínků nebylo moc. Rostlinka ma cca 4,5 Let( ty odžila volně v lese.Rostla v tesné blízkosti Borovic v pisčité půdě.Doma jsem ji připravil jemně zasaditou půdu.Problem je v tom,že ji černají a usychaji lístky.Je možné,že zkracenné kořínky na tu rostlinku nestačí? Potřeboval bych radu, co a jak stím mam delat. Máte mé vřelé díky.
Rector 03.07.08 13:28   počet reakcí: 3     poslední: 29.07.08 12:29
Podle tohoto popisu těžko hodnotit. Je tu moc neznámých: Např. co myslíte pěstováním dle způsobu yamadori (tento výraz se používá pro rostliny získané z volného růstu v přírodě, případně v zahradě, ale ne jako způsob pěstování), do jakého substrátu jste ji zasadil (výraz \"jemně zádaditá půda\" moc nevypovídá), zda jste ji zasadil do volné půdy, do jak velkého kontejneru nebo dokonce misky, jak moc jste jí zredukoval kořeny a větve, zda ji máte na slunci, v polostínu nebo stínu,kdy jste ji přesazoval, atd.
Pokuste se na tyto otázky odpovědět a pak možná nějaký důvod zasychání listů společně najdeme. Čtyř až pětiletá rostlina by se měla dát celkem dobře přesadit.
Aleš
No jestli jste ji přesazoval ted v letě z volné přírody tak se ani nedivím že je na tom tak špatně.
Přesazení plané hrušně je podle mých zkušeností docela oříšek.Většina hrušní jsou kořenové výmladky, které žijí z hlavního spojovacího kořene a vlastních jemných kořínků mnoho nemá. Sám jsem jich několik ztratil. Rozhodně to podle mě chce nejdříve volnou půdu a světelné podmínky jako na původním stanovišti.Teprve další léta, po rozvoji jemného vlášení postupně zkracovat hlavní kořen a ještě později přesadit do kontejneru nebo misky.