BONSAI-DNES.CZ
<<< zpět na poradník
fikus benjamin a lepkavé listy
Dobrý den, mám tenhle fikus už patnáct let a minulý rok se na listech objevil lepkavý povlak, kterého se nejde nijak zbavit. Mohli byste mi poradit, jaká je příčina tohoto jevu?.. Děkuji
Irena 18.01.08 09:56   počet reakcí: 4     poslední: 22.01.08 19:39
20.01.08 11:44 Milan-V fíkus
Nejdříve bych stromek pořádně prohlídl, jestli nemá náhodou škůdce, jako třeba jsou puklice, mšice, štítenky atd. Jinak jsem to tu už psal a to, že lepkavé listy u fíkusových se můžou tvořit, i když nejsou napadeni škůdci, jeto jaká si obnova nebo zesílení povlaku na listu. Já tohle usměrňuji pravidelným postřikem teplé vody na listy, rostlinám to dokonce svědčí, bych já řekl, jinak nevyznačují známky nějakého poničení listů.
21.01.08 18:01 Pavel puklice
Připojil bych se ke kolegovi,jelikož mám aktuální zkušenost s puklicemi.Ty parazitovaly na listech i větvičkách fíkusu a produkovaly skutečně dosti lepkavou medovici.Pro ošetření jsem smíchal trochu lihu,jaru a vody,přikryl jsem igelitovým sáčkem kořenový bal a rozstřikovačem postříkal řádně všechny listy a větve.Asi po hodině jsem korunku osprchoval a ejhle puklice krásně opadaly.Jsou to už dva týdny,stromek opět krásně ožil a čerstvě obráží a po puklicích ani stopa.
Přeji hodně zdaru!!
21.01.08 18:03 Pavel puklice
Připojil bych se ke kolegovi, jelikož mám aktuální zkušenost s puklicemi.Ty parazitovaly na listech i větvičkách fíkusu a produkovaly skutečně dosti lepkavou medovici.Pro ošetření jsem smíchal trochu lihu, jaru a vody,přikryl jsem igelitovým sáčkem kořenový bal a rozstřikovačem postříkal řádně všechny listy a větve.Asi po hodině jsem korunku osprchoval a ejhle puklice krásně opadaly.Jsou to už dva týdny,stromek opět krásně ožil a čerstvě obráží a po puklicích ani stopa.
Přeji hodně zdaru!!
22.01.08 19:39 Jaroslav Servus puklice
Mohl byste mi prozradit poměr lihu, jaru a vody? Zkoušel jsem směs olej, jar a voda a během měsíce jsem měl puklice na fikusech nanovo. Díky