BONSAI-DNES.CZ
<<< zpět na poradník
zimování
Milí zkušenější pěstitelé, čeká mě 1.zima s bonsajemi, pěstovanými na balkoně (jap.javory, buk, modřín). Poradíte, kdy a jak nejlépe je zazimovat? Je lepší nechat je na balkoně a zakrýt listím, nebo umístit do zasklené nevytápěné lodžije?Jak často během zimy zalévat?A kdy se mají zase "probudit"? Děkuji za vaše rady a zkušenosti.
Anna 27.09.07 18:04   počet reakcí: 11     poslední: 13.10.07 06:09
29.09.07 07:24 hynekhynek@volny.cz odpodvěď
Nazdar!na balkon do např.rašeliny a zalévat/i v mrazu se voda vypařuje/.
je to jedodušší než ve skleníku.
P.S.nevíte něco o zimování olivy? je ze španělska a chtěl bych ji zimovat v kanceláři den 22 noc 15 ale v šeru/!/-v tom vidím problém.
děkuje za radu a zdaraví H.
30.09.07 18:47 Zuzana zimovanie
Dobrý deň,

určite zimujte na balkóne, stromy naukladajte vedľa seba do polystyrénovej škatule, alebo bedničky obloženej polystyrénom, a zasypte lístím alebo hoblinami a pod. Poriadne zalejte a potom priebežne raz za čas kontrolujte, či nie je pôda suchá, ak áno zalejte. Nikdy nezalievajte keď mrzne! Najlepšie je stromčeky zasypať snehom, zalejú sa samé keď bude odmäk. Ale keď bude taká suchá zima ako bola tá minulá, treba ich občas zaliať. Ako často távisí od toho ako máte orientovaný balkón. Neexistuje univerzálny návod, musíte si to proste odsledovať. Aby na stromy nepálilo slnko, je dobré ich nejako zatieniť. Vyhnete sa tak zbytočnému presychaniu zeminy a aj predčasnému rašeniu na jar. Stromy sa zobudia samé, odzimovať ich treba až keď prejdú mrazy.

A k olive, zimujte ju niekde, kde nemrzne. A nech je tam svetlo. Ja moju zimujem na nevykurovanej chodbe, kde je od tých 10 do 20 stupňov a nie príliš veľa svetla. A darí sa jej dobre. Ale kamarát tú svoju zimuje v byte nad radiátorom a tiež žije. Hlavne ju neprelievajte, keď tam nie je veľa svetla. Teplota podľa mňa nie je až tak dôležitá. Problém by mohli robiť len prudké výkyvy, napr. keď budete v zime vetrať, adjte ju preč od okna aby neprechladla.

Veľa šťastia obom,

Zuzana
02.10.07 07:47 Anna Díky
Moc děkuju za rady a ještě jsem se chtěla zeptat, kdy je správný čas na zazimování?Až opadá listí?
02.10.07 14:47 Zuzana zimovanie
Nie, správny čas je, keď prídu mrazy. Treba sledovať predpoveď počasia, ak hlásia iba párdňové mrazíky, len pár stupňov pod nulou, je to väčšinou skoro. Ale myslím že tým nič nepokazíte. Proste zazimujte keď prídu mrazy. Lístie väčšinou opadá už skôr,alebo na niektorých stromoch ostane aj dlhšie, počas mrazov,napr. na bukoch aj celú zimu. Takže sa podľa lístia nedá orientovať.
Účelom zazimovania je ochrániť aspoň čiastočne korene, chránené len malou vrstvou zeminy v miske pred tuhými mrazmi v zime, ale tiež zabezpečenie lepšieho udržiavania vlhkosti v substráte počas zimy. Preto je dobré zasypať stromčeky, aj časť kmeňa až po korunu. Ja napr. menšie stromy zasypem po korunku pilinami a korunu zakryjem chvojím (najmä japonské javory). Možno je to zbytočné ale bojím sa o ne, a nie vždy platí že menej je viac. Aj keď na druhej strane aj prílišné zakrytie nevzdušným materiálom by stromom mohlo ublížiť. Potrebujú vzduch aby sa na nich nechytili pliesne. Aj substrát potrebuje občas trochu preschnúť, aby nehnili korene.
Děkuju,doufám,že zimu přečkáme beze ztrát :-)
03.10.07 17:19 homola oliva
ja ji mám zatím stále venku, na balkóně. Zimuju v nevytápěné místnosti (kol. těch 10 stupňů, zhruba +/-, v předjaří je tam teoreticky víc, při tuhých zmách míň). Teplo by snad vadit nemělo, potíž by mohla nastat v tom krátkém dnu. Ale oliva je hodně otužilá a ledacos vydrží.
Dobrý den, máte prosím zkušenost se zimováním azalek a malých semenáčků? Semenáčky korkových doubků jsme si dovezli letos z dovolené a rádi bychom jim zajistili příjemný start do života.
Azalku jsem koupila také letos na jaře a je ještě nestříhaná.

Má oliva přežila bez újmy na parapetě v panelákové kuchyni, kde ovšem netopíme. Teplota kolem 24 stupnu celou zimu jí nijak neškodila..
Díky za radu. Jabelana
10.10.07 10:46 hynekhynek@volny.cz díky
Je mi to jasnější,ale stále nevím,jestli olivě nevadí šero v zimě-tedy když nepřirůstá.Samozřejmě po narašení by dostala plné slunce!Zdraví H.
10.10.07 14:13 homola Vždycky
je lepší, kdyř neopadavým a nemírněpásmovým (v tomhle případě víceméně subtropickým, ale je to spíš přechod pásem) druhům zajistíte přes zimu maximum světla. Já nedovedu posoudit, jak dopadne na vaší olivu šero, ale s největší pravděpodobností to přežije a na slunci se vzpamatuje. Podnikněte vše, abyste vašemu stromku poskytla maximálně možnou dobu osvětlení a jeho intenzitu.
10.10.07 14:14 homola Oprava
Poskytl, teda asi. Reagoval jsem na zakladatelku threadu. Patrně budete dle jména spíš muž. :)
13.10.07 06:09 Anonym k olive: take doporucuji vice ...
k olive: take doporucuji vice svetla, nemela jsem sice olivu, ale Pachypus oper. v zime ve tme ve sklepe, ale nevedome pri 20-24 stupnich!, bohate olisteni opadalo a stromecek to neprezil, hodne stestni
Lenka