BONSAI-DNES.CZ
<<< zpět na poradník
Prosím o radu, jak pěstovat bonsaj Ginseng
Dobrý den dnes jsem dostal k svátku bonsaj Ginseng, ale nevím jak na ní, co potřebuje, jak ji přezimovat, jaké živiny má ráda a vše co víte a rádi se podělíte o své znalosti a zkušenosti. Předem děkuji všem, kteří odpovíte.
Roman 09.08.07 22:38   počet reakcí: 2     poslední: 16.08.07 20:15
16.08.07 12:05 homola Ginseng?
Z toho se dělá bonsai? Já jsem si vždycky myslel, že je to jen nějakej korejskej bylinnej čaj. Nemá to nějakej latinskej název?
16.08.07 20:15 Milan V. Ficus retusa - Ginseng
Ahoj Ginseng je v posledních letech hit mezi fíkusovými dřevinami. Pochází z jihozápadní Číny, Taiwan atd. její úplný latinský název je Ficus retusa - Ginseng. Podle názvu se jedná o fíkusovou rostlinku, s kterou nakládáme a pečuje stejně jako třeba o Fíkus benjamina. Já ji už pěstuji druhým rokem a vše bez problémů. Více o pěstování fíkusů uvádím. Fíkusy jsou všeobecně brané, že patří mezi tak zvaně lehce pěstované pokojové rostliny ale též jako každá jiná rostlina potřebují své pro zdárný růst a kvalitní život. Co vlastně jim vyhovuje: v první řadě milují teplo ne v žádném případě chlad. Velký pozor si musíme též dát na studený průvan, ten dokáže velice zohyzdnit pokojovou bonsaj, tím že vám začnou opadávat listy a budeme mít holé větve, které už nikdy nemusí obrazit a zůstanou tak na vždy holé. S vodou opatrně při nízkých teplotách a doporučuji zalévat vlažnou vodou, ne nikdy vodou přímo z vodovodu a k tomu ledovou. Zálivka by měla probíhat následovně, nikdy opakuji nikdy, nesmíme zalévat, když je rostlina vlhká a na tož mokrá na přelití reaguje se žloutnutím a opadem listů, které může i dosáhnout toho že vám i dokonce odumře. Dále fíkusy milují, když je pravidelně rosíme vlažnou vodou, ale můžeme i převařenou vodu. Jen vynechávám rosení, když přijde chladnější počasí. Převařená voda se doporučuje i kvůli tomu, aby se na listech netvořili nánosy z tvrdé vody. Na sucho rostliny tak nějak reagují pozitivně, ale pozor bychom si měli dát na déle trvající sucho, to jim taky moc dobře neprospívá. Při zálivce, to se týče v chladném období nebo v zimě a k tomu když máte otevřené okno, je nejlepší zavřít, to se tíká rostlinek které máte na okenním parapetu nebo poblíž okna, tím zabráníme proti prochladnutí kořenového systému. Kam ji umístíte, záleží na vašich možnostech buď přímo na parapet, ale tam doporučuji spíš na okna, které směřují na sever, východ a na západ. Není moc moudré na jih, tam jim hrozí přímé popálení silným slunečním zářením. Fíkusové bonsaje budete muset zakrývat při poledních velkých slunečních aktivit. Já je osobně pěstuji až v bytě, za záclonou protože všechny okna mám na jih. Místo mají těsně vedle okna, už je tam mám 11let a jak se mi jim tam daří. Též doporučuji letnit až po (zmrzlých) dříve ne, ale jen v polostínu a když je tam přenesete tak buď jim ostříháte všechny listy, aby se nespálily, nebo dřevinu přikryjeme třeba tvrdým kartonovým papírem, který zhruba po týdnech odstraníme. Doporučuji letnit pro zdravý růst rostliny tak pro nabrání síly na zimu. Neběl, bych i opomenout že tito rostliny tvoří menší listy než dřeviny pěstované jen v pokojích. Hnojivo pro fíkusy používám celoročně, po dvou týdenních intervalech a jedině tekuté minerální jako je BIO SPECIAL, KHL Special od f. Nohel Garden a Kristalon – plod a květ. Je velice dobré střídat tekutá hnojiva. Dále používám REM BONSAJ tyčinky jen při přesazování rostlin, které rozmělním a smíchám s novou zeminou pro mé bonsaje.