BONSAI-DNES.CZ
<<< zpět na poradník
Pinus parviflora
Asi před týdnem jsem zasadil na zahradě metrovou pinus parviflora "negishi". Mohu ji již letos zaštipovat? Pokud ano, jak moc mám zkrátit svíčky? Dále bych potřeboval poradit s pinus mugo mughus. V loňském roce jsem vylámal v dubnu všechny rašící výhonky. V letošním roce je jich podstatně více. Mám i tyto zkrátit? Pokud ano, jak moc? Díky za případnou radu.
Petr W. 22.04.07 19:04   počet reakcí: 2     poslední: 14.05.07 06:51
04.05.07 14:41 Homola Borovice
Ohledně japonské bílé: Zaštipuju normálně i v letech, kdy předtím přesazuju. Myslím, že ty japonské borovice jsou na přesazování otužilejší, než sylvestrisky. P.p. i p. Thunbergii. Aspoň to na mě tak působí. Z vlastní zkušenosti. Sylvestrisku jsem přesazením a redukcí kořenů už jednou \"zastavil\" až do srpna, ty japonské nikdy.
Jinak si myslím, že pravidla zaštipování jsou víceméně stejná u všech druhů rodu. Otázka taky je, jaký je váš záměr s větví, na které máte pupeny. Pokud ji nechcete prodloužit, tak terminální nejvyšší pupen můžete IMHO zlikvidovat celý. Samozřejmě vše při respektování nejsilnější zóny růstu na vrcholu a okrajích bočních větví rostliny.
14.05.07 06:51 Pavla dotaz
Je mi sice líto, že ti nemohu poradit, protože tu radu potřebuji spíše já. Moc se mi líbí zrovna borovice parviflora \"negishi\", ale v metrové podobě jsem ji nikde nenašla ke koupení. Prosím tě, kde jsi ji koupil. Děkuji moc za informaci.