BONSAI-DNES.CZ
<<< zpět na poradník
usychají mi bonsaje
Mám asi 5 bonsají, které jsem dostal k narozeninám. Nejprve uschl pepřovník, pak ptačí zob a teď usychá i carmona a dva fíkusy. Žloutnou a opadávají listy. Zjistil jsem bílý povlak na substrátu. Vyměnil jsem ho, zalévám méně, ale tvoří se zase. Mé počáteční nadšení opadlo. Prosim poraďte mi. Děkuji. Nekuža.
Miroslav Nekuža 17.12.05 20:56   počet reakcí: 3     poslední: 26.12.05 20:24
19.12.05 10:46 Anonym Jakou vodou zaléváté ?...
Jakou vodou zaléváté ?
20.12.05 20:30 Nekuža Miroslav Odpověď na anonym
Zalévám normální vodou z vodovodu, spíše studenou a rosím destilovanou vodou. Jednou za 6 neděl přidám hnojivo. Nebo se snad bonsaje zalévají nějakou speciální vodou?
26.12.05 20:24 Jan Moravec Povlak budou zřejmě neškodné, ...
Povlak budou zřejmě neškodné, ale nevzhledné minerální soli. Jednou z možností jak jinak zalévat je, že rostlinu šetrně vytáhnete i se substrátem z misky a asi na 5 minut je postavíte do mělké vody. Voda nesmí být o vice jak 5 stupnů studenější než substrát, jinak může dojít k šoku. To platí i pro normální zalévání. Pokud jste do rostlin nijak nezasahoval(nůžkami myslím), tak bude chyba zřejmě v zalévání. Nejosvědčenější je půdu před dalším zaléváním nechat mírně proschnout. Bílý povlak mohou být i půdní plísně z přílišné vlhkosti, tedy přelití. Další možnost je, že rostliny při transportu utrpěly teplotní šok. Pak většinou opadají. Pro příště - přesazovat jste jí neměl. Tím jí porušíte kořenový bal i ona ztratí z kořenů drahocenné živiny. Kdyžtak mi pište přímo na octopy@centrum.cz