BONSAI-DNES.CZ
<<< zpět na poradník
Alimáci a žížaly
Chci se zeptat, jak mohu účině zlikvidovat slimáky a dešťovky/žížaly v substrátu pokojové Bonsai, kterou jsem zakoupil v Hornbachu (což je asi první chyba, nicméně jak jsem tak zjišťoval, v půlmilionovém Brně není jediná specializovaná prodejna, což si neumím vysvětlit). Zatím jsem našel 4ks, ale bojím se, že je tam někde připravené potomstvo... Přesazoval bych docela nerad před zimou. Děkuji za odpověď!
David 17.10.05 20:17   počet reakcí: 3     poslední: 25.10.05 12:38
21.10.05 10:09 Vladimír Krýl nijak
Jak slimáci tak žížaly do misky nejspíš nalezli v době nějakého venkovního uskladnění a nemyslím, že by jich tam ještě moc zbylo. Navíc žížaly rozhodně rostlinám neškodí, naopak provzdušňují substrát a slimáci škodí spíše na vrchních částech, kde je můžete likvidovat sběrem.
Oponoval by som predošlému prispievateľovi. Dážďovky (žížaly) v obmedzenom priestore misky \"skonzumujú\" rýchlo všetok využiteľný materál (rastlinné zvyšky). Najmä ak ich je viac, alebo substrát je ílovitý, o chvíľu začnú likvidovať korene. Okrem toho môžu škodiť nepriamo - produkt ich látkovej výmeny je neuveriťeľne zhutnené mazľavé blato, v ktorom korene nedýchajú, zahnívajú a stávajú sa potravou pre dážďovky. Ďalším problémom sú kanáliky ktoré tvoria, cez ne voda stačí pretiecť bez toho, aby zvlhčila substrát.

Skúste misku na niekoľko hodím uplne ponoriť do vody. Dážďovky potrebujú dýchať, mali by vyliezť, z vody ich vyzbierate.
25.10.05 12:38 Aleš Žížaly
Po přezimování rostlin i s miskami v záhonku jse také zjistil, že do misek zalezly žížaly. Na povrchu se začaly objevovat charakteristické hromádky jílovitého trusu. Protože jsem měl strach, aby nezačaly likvidovat kořínky (což při nedostatku jiné potravy umějí), začal jsem shánět také nějaké rady. Nakonec jsem se někde dočetl, že stačí misku zalít odvarem z plodů jírovce (z kaštanů). Moc jsem tomu nevěřil, ale kaštany jsem sehnal, trochu nadrtil a připravil silný vývar. Po zchládnutí jsem misky prolil a k mému neobyčejnému překvapení žížaly ze substrátu tak rychle vystartovaly, jako bych tam nalil kyselinu. Měl jse trochu strach, co to udělá se stromky, ale přežily to bez újmy. Pokud tuto radu někdo vyzkoušíte a zahubíte stromek, nesnažte se mě utlouct. Začněte pro jistotu u nižší koncentrace. Mně to ale tenkrát takto fungovalo.